fot. twitter.com/zus_pl

ZUS: stan kont i subkont ubezpieczonych w wyniku waloryzacji zwiększy się o 450 mld złotych

ZUS poinformował, że, stan kont i subkont ubezpieczonych w wyniku waloryzacji zwiększy się o 450 mld złotych. Wzorem lat ubiegłych waloryzacja rozpoczęła się 1 czerwca, aby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok.

Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, podkreśliła, że wskaźniki waloryzacji składek w ostatnich latach były wysokie i pozwalały na pomnożenie kapitału emerytalnego na poziomie nienotowanym na żadnej lokacie.

– Skutki waloryzacji kont i subkont można zobrazować takimi przykładami: Jeżeli osoba zgromadziła na koncie w naszym systemie 450 tys. złotych, to dopisaliśmy prawie 64,8 tys., czyli kapitał emerytalny został podniesiony do 514,8 tys. złotych. Jeżeli ktoś zgromadził 850 tys. złotych w postaci składek, kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan konta zwiększył się o ponad 122 tys. złotych, czyli podnieśliśmy jego wartość do 972 tys. złotych – wyjaśniła prof. Gertruda Uścińska.

Do waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie i subkoncie ubezpieczonego ZUS przyjął wskaźnik 114,4 proc. dla składek emerytalnych na koncie i 109,2 proc. dla środków na subkoncie.

Zakład podał, że dane z dokonanych waloryzacji rocznych będą w najbliższych dniach udostępnione na profilach ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl