fot. twitter.com

ZUS: lipcowe wpłaty za czerwiec wyższe niż w zeszłym roku

Wpłaty w lipcu były wyższe o 929 mln zł niż kwota wpłat na numery rachunków składkowych ZUS w okresie lipca ub.r. – poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że również te wpływy z lipca są wyższe o prawie 5,5 mld zł niż w porównywalnym okresie czerwca tego roku.

Do wczoraj przedsiębiorcy mieli czas, by zapłacić składki ZUS w normalnej wysokości za czerwiec. Za okres od marca do maja 2020 r. dzięki tarczy antykryzysowej mogli oni uzyskać zwolnienie z opłat ubezpieczeniowych.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska mówi, że to – ze względu na ilość spraw i skutków finansowych – było największe wsparcie w czasie pandemii i dało dobre rezultaty, o czym świadczą wpłaty za czerwiec, wnoszone w lipcu.

– Większy o ponad 0,5 mld złotych pobór w lipcu w stosunku do czerwca pokazuje, że firmy przetrwały w dobrych warunkach ten trudny okres. To wsparcie w postaci zwolnienia ze składek, a także innych działań, rzeczywiście pozwoliło na to, że te firmy w zdecydowanej większości są w stanie wywiązywać się ze zobowiązań publicznych, w tym także należnych składek – zaznacza prezes ZUS.

ZUS przyjął 2 mln 100 tys. wniosków dot. zwolnienia ze składek ubezpieczeniowych i umorzył je na kwotę ok. 12 mld zł. W rozbiciu miesięcznym daje to 4 mld zł dla ok. 1 mln 700 tys. firm, za którymi stoi 6,5 mln osób ubezpieczonych.

ZUS w związku z epidemią wypłaca też świadczenia postojowe dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne. Łączna wartość wsparcia Zakładu w ramach tarczy antykryzysowej to 21 mld zł.

RIRM

drukuj