fot. flickr.com

Dzień Ludzi Morza w Hiszpanii – liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej

W Hiszpanii liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej jest Dniem Ludzi Morza. Zgodnie z tradycją, marynarze wypływają z figurą Maryi na barwnie przybranych kutrach i łodziach. Pandemia nie pozwoliła na zorganizowanie wieczornych procesji ani wspólnego świętowania. W tym roku przypada stulecie Duszpasterstwa Ludzi Morza.

W czwartek z wielu hiszpańskich portów wypłynęły w morze rybackie łodzie z figurą Matki Bożej Szkaplerznej, aby prosić o opiekę dla siebie i swoich rodzin. Z powodu koronowirusa powrót był jednak skromniejszy niż zazwyczaj. Figura Maryi została przeniesiona do kaplic, gdzie pozostanie przez cały dzień. W tym roku, z powodu pandemii, na ulice nie wyjdą barwne procesje.

„Ta sytuacja zachęca nas, aby modlić się bardziej niż kiedykolwiek za Ludzi Morza, którzy – pomimo stanu alarmowego – swoją pracą podtrzymują ekonomię światową, przewożąc podstawowe produkty dla naszego życia. Osobiście cierpią i ponoszą wielkie ofiary – wielu zostało odizolowanych na statkach; kontrakty są zerwane, a porty zamknięte” – napisał ks. bp Luis Quinteiro Fiuza, duchowny odpowiedzialny za Duszpasterstwo Ludzi Morza z ramienia Episkopatu.

„Wyrażamy naszą wdzięczność kapelanom i wolontariuszom, którzy, choć nie mogli wejść na pokład, aby nie szerzyć COVID-19, to jednak znaleźli nowe kreatywne formy, aby kontynuować, wesprzeć i być blisko Ludzi Morza” – dodał.

Warto zauważyć, że święto Matki Bożej Szkaplerznej wciąż cieszy się dużą popularnością w Hiszpanii pomimo sekularyzacji.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl