ZUS chce składek od wszystkich umów

ZUS  domaga się składek od wszystkich umów, by uniknąć problemów przy ich wyliczaniu – napisała jedna z gazet.

Wcześniej ZUS krytykował, nowy mechanizm ozusowania umów-zleceń proponowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Ostrzegając że projekt – po wejściu w życie – spowoduje nasilenie sporów między płatnikiem a zleceniobiorcą. Teraz ZUS zaproponował, by obciążyć składkami emerytalnymi i rentowymi wszystkie umowy-zlecenia. Rozwiązanie to krytykują eksperci, wskazując, że nie przeprowadzając reform finansów publicznych, dąży się do opodatkowania i oskładkowania wszystkiego, co możliwe. Wskazują oni przy tym, że w Polsce brakuje, w tym obszarze przejrzystego prawa, które zapobiegło by podobnym sytuacjom.

To kolejny przykład rozpaczliwego poszukiwania pieniędzy, do budżetu. Idziemy w kierunku szukania pieniędzy gdzie tylko się da, bez patrzenia na konsekwencje działań. To poważna zmiana dla pracowników, która może mieć różne skutki – mówił poseł Wiesław Janczyk.

– Umowy o prace mają stawki kosztów pochodnych na wysokim poziomie i pracodawcy szukają oszczędności, przeksięgowują na gorsze umowy o pracę. Ta zmiana jest fundamentalna. Nie potrafię w tej chwili powiedzieć, że ona jest tylko złą zmianą, bo jakby w pewnym sensie pomijając to, że wzrosną koszty pracy dla przedsiębiorców, to ona nieco cywilizuje rynek pracy. Nagle nie będzie tak, że będzie duża presja na przeksięgowywanie umów o pracę na umowy o dzieło, umowy zlecenie, na umowy śmieciowe. Natomiast tutaj to na pewno pogarsza konkurencyjność jeśli chodzi o koszty pracy w Polsce i wszystkie skutki są trudne do oszacowania – akcentuje poseł Wiesław Janczyk.

Na pewno skutki drastycznych zmian odczują pracownicy – dodaje poseł.

– Fundamentalna zmiana, która generuje potężne skutki dla rynku pracy, może skutkować również tym, że osoby wykonujące taką, czy inną usługę, również w obszarze, który nie kwalifikował tej usługi do pracy pełnoetatowej, będą dostawać jeszcze mniej za swoje wynagrodzenie po uwzględnieniu tych wszystkich kosztów pochodnych. Jestem mocno zaskoczony i zaniepokojony tą zmianą – dodaje poseł Wiesław Janczyk.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl