„Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” – hasłem Święto Wojska Polskiego na Podkarpaciu

Zwycięska Bitwa Warszawska nad bolszewikami została ogłoszona przez Sejm RP w 1992 r. Świętem Wojska Polskiego. W tym roku 15 sierpnia będziemy obchodzić 101. rocznicę tego wydarzenia pod hasłem „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Siły Zbrojne RP z tej okazji zorganizują 30 pikników w całej Polsce. Na Podkarpaciu będziemy w Rzeszowie, Solinie oraz w Dynowie.

Pomnik gen. Władysława Sikorskiego w parku Jedności Polonii z Macierzą to miejsce, gdzie żołnierze z Podkarpacia będą obchodzić Święto Wojska Polskiego w 2021 r. W Kościele Garnizonowym w Rzeszowie o godz. 9.00 uroczysta Msza św. rozpocznie obchody. Następnie o 11.00 pod pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego odbędą się główne uroczystości. W drugiej części obchodów wszystkich uczestników i mieszkańców będziemy gościć na placu przy Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim na pikniku wojskowym.

Uroczystości i żołnierskie atrakcje czekają nie tylko na mieszkańców Rzeszowa. W trosce o to aby również lokalne społeczności mogły uczcić pamięć swoich bohaterskich przodków i obrońców Ojczyzny, 15 sierpnia od 11.00 w AMW REWITA – SOLINA i w DYNOWIE odbędą się Pikniki Wojskowe pod hasłem „Zostań żołnierzem RP”. Na swoje stoiska promocyjne zapraszają żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, Żandarmerii Wojskowej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej. Piknik to nie tylko spotkanie z Wojskiem Polskim i tradycyjna grochówka, mieszkańcy będą mogli całą rodziną wziąć udział w ciekawych atrakcjach, grach i zabawach dla dzieci, zobaczyć demonstrację sprawności fizycznej żołnierzy oraz pokaz wojskowego sprzętu i wyposażenia.

Na piknikach w AMW Rewita – Solina i w Dynowie zaprezentują się żołnierze WOT z sanockiego i rzeszowskiego Batalionu Lekkiej Piechoty. Na stoisku promocyjno – rekrutacyjnym będzie można zobaczyć pojazdy ciężarowe, quady, motocykle, karabin wyborowy BOR i wielokalibrowy karabin TOR, karabinki GROT, sprzęt noktowizyjny, termowizyjny oraz terytorialsów ze składu sekcji lekkiej piechoty ubranych i wyposażonych na full combat. W obsadzie punktu promocyjnego będzie również żołnierz – rekruter, z którym będzie można porozmawiać na temat służby w WOT. Każdy ochotnik na miejscu będzie mógł złożyć wniosek o powołanie do służby w pododdziałach 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

***

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w 1923 r. na pamiątkę zwycięskiej bitwy Warszawskiej nad bolszewikami. W 1950 r. władze komunistyczne zmieniły datę święta na 12 października (odtąd Dzień Wojska Polskiego obchodzono w rocznicę bitwy pod Lenino w 1943 r.). W 1992 r. ustawą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 15 sierpnia ponownie stał się dniem, w którym honoruje się tradycje polskiego oręża.

kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3 PBOT

drukuj