fot. twitter.com/MON_GOV_PL

Żołnierze amerykańscy w drodze do Bemowa Piskiego zatrzymali się w Elblągu

Żołnierze amerykańscy, którzy będą przez kolejne pół roku stacjonować w Bemowie Piskim w ramach wschodniej flanki NATO przemieszczają się obecnie na Mazury. W niedzielę grupa żołnierzy NATO zatrzymała się w Elblągu, by spotkać się z mieszkańcami na pikniku wojskowym.

Mieszkańcy Elbląga mogą zobaczyć amerykańskie i brytyjskie pojazdy wojskowe, takie jak szakale, pantery i strikery, które na kilka godzin zatrzymały się na elbląskim Stary Rynku.

W skład kolumny, która zmierza do Bemowa Piskiego wchodzą żołnierze amerykańscy z 2 Pułku Kawalerii (2nd Cavalary Regiment) oraz żołnierze brytyjscy z Pułku Lekkiego Dragonów (Light Dragoons Regiment).

Dowódca kompanii strikerów Jewgenij Gutman w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że on i jego koledzy zostali bardzo ciepło przyjęci przez polskich kolegów z elbląskiego 16 batalionu dowodzenia.

Jak dodał, po przyjeździe do Bemowa Piskiego będą ściśle współpracować z 15 Giżycką Dywizją Zmechanizowaną, podobnie jak ich poprzednicy, którzy przyjechali do Polski w kwietniu i właśnie kończą swój pobyt. Pytany jak podoba mu się Polska, odpowiedział, że bardzo mu odpowiada polska gościnność.

„To jest mój drugi pobyt w tym kraju, wcześniej spędziłem tu jakiś czas w Warszawie jako turysta”- podkreślił.

Pytany, czy nie boi się polskiej zimy, odpowiedział, że zna zimowe warunki w tej części Europy, bo urodził się na Ukrainie.

„Choć wychowałem się w Kalifornii, to nie są mi straszne zimy. Jako żołnierze jesteśmy na to przygotowani, mamy odpowiedni sprzęt i jesteśmy przyzwyczajeni do treningów, nie będzie to dla nas problemem”– ocenił.

Jak oceniają organizatorzy, przejazd kolumny pojazdów ma w swym założeniu pokazać siłę NATO i determinację do obrony wschodniej flanki, a także budować dobre relacje z lokalną społecznością i podkreślić kluczową rolę na mapie Sojuszu samego Elbląga, gdzie funkcjonuje Wielonarodowa Dywizja Północ-Wschód.

Rzecznik Wielonarodowej Dywizji Północ -Wschód major Dariusz Guzenda podkreślił w rozmowie z PAP, że działająca w Elblągu Dywizja koordynuje działania grup bojowych NATO w ramach Wysuniętej Obecności.

„Choć batalionowa grupa bojowa NATO stacjonuje w Bemowie Piskim to z Elblągiem jest związana poprzez dowództwo, a ponieważ kilka kolumn, które są w trakcie rotacji przejeżdżało przez Elbląg, więc padł pomysł by przybliżyć mieszkańcom Elbląga żołnierzy amerykańskich z grupy bojowej. Chodzi o to, by mieszkańcy mogli zobaczyć sprzęt wojskowy, porozmawiać z żołnierzami i zrobić sobie zdjęcie”- dodał major Dariusz Guzenda.

Podkreślił, że Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ -Wschód osiągnie pełną gotowość operacyjną w przyszłym roku podczas ćwiczeń Anakonda.

„Z końcem czerwca osiągnęliśmy wstępną gotowość operacyjną, natomiast obecnie intensywnie przygotowujemy się do osiągnięcia pełnej gotowości operacyjnej w 2018 r.”- wyjaśnił. Dodał, że w dowództwie utworzonych zostało 280 etatów z czego 200 dla polskich oficerów i podoficerów.

20 października w Bemowie Piskim odbędzie się uroczyste przekazanie zmiany międzynarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Będzie to uroczysty apel, w którym udział wezmą ambasadorzy i przedstawiciele wojskowi.

PAP/RIRM

drukuj