Znaczący spadek bezrobocia

Stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu wyniosła 8,6 procent – podał Główny Urząd Statystyczny. To najmniej w historii badania, prowadzonego od 1992 roku – podkreślono.

W końcu lipca w Urzędach Pracy zarejestrowanych bezrobotnych było ponad 1 mln 360 tys., co oznacza, że było ich mniej w porównaniu z czerwcem (kiedy bezrobocie wyniosło 8,8 procent) o 0,2 procent tj. o 31 tys., a w porównaniu z lipcem ub. roku mniej o 14,1 procent, czyli o ponad 224 tys. osób.

W ocenie Marka Lewandowskiego, rzecznika NSZZ Solidarność, spadek bezrobocia oznacza poprawę polskiej gospodarki.

– Wbrew temu, co niektórzy, szczególnie liberalni ekonomiści, próbują nam wmawiać, że to ożywienie nie jest takie, jak byśmy chcieli; że w wielu segmentach gospodarki rejestruje się spadki np. w produkcji przemysłowej czy w budowlance, to jednak mimo wszystko Polska gospodarka się rozkręca. Tutaj ogromne znaczenie miało 500 plus, które bardzo mocno napędza konsumpcję wewnętrzną. To jeden z dwóch podstawowych filarów zdrowej gospodarki. Przekłada się to na wyższe płace, a wszystko razem zebrane w całość pokazuje, że z polskim rynkiem pracy i polską gospodarką jest coraz lepiej – mówi Marek Lewandowski.

Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 5,3 procent w woj. wielkopolskim do 14 proc. w woj. warmińsko-mazurskim.


RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl