fot. pixabay.com

Zmiany w urlopach rodzicielskich

Szykują się zmiany w urlopach rodzicielskich. Projekt w sprawie wdrożenia unijnej dyrektywy dotyczącej zmian w urlopach rodzicielskich jest na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Celem unijnej dyrektywy work-life balance jest równowaga między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.

Jednym z celów dyrektywy jest dołożenie możliwości skorzystania z urlopów rodzicielskich przez ojców. Mamy urlop ojcowski, ale on jest tylko na dwa tygodnie. Teraz po tej zmianie, urlop rodzicielski, który jest dzisiaj na poziomie 32 tygodni, byłby zwiększony o 9 tygodni do 41 tygodni. Te 9 tygodni mógłby wykorzystać ojciec lub matka – mówił Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Urlop nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica. Polska jest krajem o prawie najdłuższym urlopie rodzicielskim w Europie. Przykładem kraju o jeszcze dłuższym urlopie rodzicielskim jest Rumunia, gdzie urlop płatny trwa dwa lata. Wraz z unijną dyrektywą, wprowadzony ma zostać także tzw. urlop opiekuńczy.

Tzw. urlop opiekuńczy będzie wynosił 5 dni w ciągu roku. Będzie to urlop bezpłatny. Jeżeli jest sytuacja w domu trudna, związana z osobą straszą czy niepełnosprawną i pracujący pracownik, czy to matka, czy ojciec potrzebuje załatwić jakąś sprawę, to będzie mógł z takiego urlopu skorzystać 5 dni w ciągu roku – podkreślił Stanisław Szwed

Wiceminister rodziny i polityki społecznej, Barbara Socha, zwróciła uwagę, że wiele rozwiązań, które obecnie funkcjonują w polskim systemie prawnym, jest szerszych niż to, czego wymaga Unia Europejska. Jak dodała, płatność urlopu w Polsce również jest wysoka. Projekt unijny zakłada podwyższenie tej płatności w części rodzicielskiej z 60 proc. na 70 procent.  Jak mówi psycholog społeczny, dr Krystyna Kmiecik-Baran, niewątpliwie urlopy rodzicielskie są potrzebne.

Osobowość dziecka kształtuje się w tych pierwszych latach jego życia i dobrze jest, jeśli rodzice, a nie ktoś obcy zajmują się w tym czasie dzieckiem, ponieważ jest potrzeba przywiązania, miłości, akceptacji oraz bezpieczeństwa. W tych pierwszych latach dziecko powinno dostać jak najwięcej takich doświadczeń – zaznaczyła dr Krystyna Kmiecik-Baran.

Projekt w sprawie wdrożenia dyrektywy unijnej dotyczącej zmian w urlopach rodzicielskich jest obecnie na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl