fot. Nasz Dziennik

Zmiany na nowej liście leków refundowanych

Od początku marca obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Ze zmian skorzystają m.in. pacjenci cierpiący na stwardnienie rozsiane i cukrzycę, a także wcześniaki.

Poszerzono również listę bezpłatnych leków dla seniorów. Osoby w podeszłym wieku darmowo otrzymają m.in. środki przeciwcukrzycowe i przeciwzakrzepowe. Uprawnienie do darmowego leku przysługuje jednak tylko wtedy, gdy zostanie on przepisany we wskazaniu objętym refundacją.

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się rozszerzyć program profilaktyki przeciw zakażeniom wirusem RSV. Na liście znalazły się również zamienniki drogich środków, co pozwoli na zwiększenie nakładów na innowacyjne leki.

Poseł PiS Tomasz Latos, wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia, powiedział, że decyzja o aktualizacji listy leków refundowanych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów.

– Lista leków refundowanych jest często aktualizowana i za każdym razem przegląda się kolejne produkty lecznicze, które mogą być umieszczone na tej liście, a które są potrzebne do prowadzenia nowoczesnej terapii pacjentów z różnymi schorzeniami. Stąd też, wsłuchując się w głos pacjentów, właśnie ta dokonana korekta zgodnie z oczekiwaniami pacjentów chorych na SR czy inne schorzenia. Cieszę się, że ministerstwo na bieżąco reaguje i koryguje listy – zaznaczył poseł Tomasz Latos.

Lista leków refundowanych jest aktualizowana co dwa miesiące. Wykaz środków możemy znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Według zapowiedzi wiceministra Marcina Czecha resort pracuje nad tzw. dużą nowelizacją ustawy refundacyjnej.

Rozwiązania mają wprowadzić ok. 25 zmian zapewniających m.in. większą kontrolę ministerstwa i mniejszy udział firm farmaceutycznych.

RIRM

drukuj