fot. PAP/Piotr Polak

Z. Ziobro wydał wytyczne dla prokuratorów w sprawach dot. wyłudzeń podatku VAT

Kary bezwzględnego więzienia, zabezpieczenie i konfiskata majątku, przepadek przedsiębiorstwa. Prokuratorzy dostali wytyczne, jak prowadzić sprawy dotyczące wyłudzania podatku VAT – informuje „Rzeczpospolita”.

Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości mogą zarządzić sprawdzanie e-maili, nagrywanie rozmów telefonicznych, wstrzymanie transakcji i zablokowanie kont bankowych. Działania mają być szybkie i zdecydowane.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie PK, prokurator prowadzący sprawę podczas określania wysokości wnioskowanej kary dla oskarżonego powinien określić stopnie karygodności czynu i winy sprawcy oraz celowość ubezskutecznienia korzyści osiągniętej wskutek popełnionego przez niego przestępstwa.

Prokurator Arkadiusz Jaraszek z Działu Prasowego PK informuje, że nie ma podstaw do obaw, że do odpowiedzialności karnej zostaną pociągnięte osoby wplątane w proceder oszustwa, nie będąc tego świadomymi.

– Prokuratorzy muszą się skupić na ustaleniu głównych sprawców przestępstwa – osób, które kierowały najczęściej grupą czy wieloma podmiotami, które dopuszczały się wyłudzeń VAT. Dodatkowo w swoich wytycznych Prokurator Generalny bardzo szczegółowo opisuje, jak należy traktować osoby, które przypadkowo, nieświadomie, zostały wplątane w przestępczy proceder, bo np. były uczciwym przedsiębiorcą, który nie mając żadnej świadomości, tylko dokonywał obrotu towarem czy jakiś transakcji z grupą przestępczą i jak należy traktować te osoby – wskazuje prokurator Arkadiusz Jaraszek.

Przestępstwa związane z wyłudzeniami VAT są jednymi z najgroźniejszych, ponieważ uderzają w interesy finansowe państwa. W latach 2008-2015 budżet stracił na nich 200-250 mld złotych.

RIRM

drukuj