fot. PAP/Tomasz Gzell

Komisja śledcza ws. wyłudzeń podatku VAT

Klub Kukiz’15 chce powołania komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. Wniosek o powołanie komisji ma zostać złożony na najbliższym posiedzeniu Sejmu, po wakacyjnej przerwie – zapowiedział poseł Tomasz Rzymkowski.

– Tej komisji powinno zależeć przede wszystkim na tym, aby poprawić prawo podatkowe, aby struktura urzędów skarbowych, instytucji skarbowych zajmujących się ściągalnością podatku VAT była jak najbardziej wydolna – powiedział pos. Tomasz Rzymkowski.

Już wcześniej Klub Kukiz’15 zapowiadał, że wniosek o powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT złoży jesienią.  Według posłów proceder miał miejsce za rządów PO-PSL. Pomysł popiera także m.in. minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Z inicjatywą powołania komisji śledczej, badającej nieprawidłowości przy ściąganiu podatku VAT za rządów PO-PSL, wyszedł również wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

– Uważam, że Polakom należy się to wyjaśnienie, bo za te brakujące 200 mld złotych. Nie tylko moglibyśmy zrobić „5000 plus” przez jeden rok zamiast „500 plus”, […]ale moglibyśmy zbudować za to 20 tys. km dróg ekspresowych. Bylibyśmy pokryci drogami ekspresowymi w najgęstszym stopniu w Europie. To są gigantyczne środki, które zostały zdefraudowane – ocenił w TV Trwam w programie „Rozmowy niedokończone” minister Mateusz Morawiecki.

Do tak ogromnych wyłudzeń podatku VAT doszło za czasów rządów PO-PSL – podkreśla ekonomista Mariusz Kękuś.

– W latach 2008-2015 luka podatkowa zwiększyła się z niecałych 10 mld do ponad 45-50 mld złotych. Myślę, że przestępcy wyczuli, że mamy luki w systemie prawnym i podatkowym, karno-skarbowym i korzystali z  nich niestety na dużą skalę – akcentował ekonomista.

Od marca 2016 r. w śledztwach dotyczących wyłudzeń VAT przedstawiono zarzuty ponad dwóm tysiącom osób.

TV Trwam News/RIRM

drukuj