fot. PAP/Rafał Guz

Z. Ziobro: obowiązkiem państwa jest otaczać opieką i ochroną dzieci

Obowiązkiem każdego cywilizowanego państwa jest otaczać opieką i ochroną dzieci – powiedział minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, przedstawiając projekt ustawy dot. uprowadzeń rodzicielskich.

We wtorek na posiedzeniu rządu ministrowie zajmą się przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektem ustawy dot. spraw uprowadzeń rodzicielskich, rozpatrywanych na mocy konwencji haskiej. Zgodnie z projektem, sprawami uprowadzeń będą zajmować się wyspecjalizowane sądy okręgowe z największych miast (dotychczas zajmowały się tym sądy rejonowe), zaś odwołaniami jeden sąd – Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Zbigniew Ziobro zaznaczył we wtorek na konferencji prasowej, że często dzieci z polskim obywatelstwem, trafiają wbrew własnej woli zagranicę, a niekiedy są odbierane obojgu rodzicom przez urzędy działające w innych państwach.

„Ministerstwo Sprawiedliwości robi wiele, aby w takich sytuacjach pomóc polskim obywatelom, którzy za sprawą wejścia naszego do Unii Europejskiej często przebywają, pracują zagranicą, tam skupia się ich ośrodek życiowy i tam często tamtejsze urzędy podejmują bezduszne i złe decyzje, niezwykle krzywdzące polskich obywateli, a nade wszystko dzieci” – mówił minister sprawiedliwości.

„Obowiązkiem każdego cywilizowanego państwa jest to, aby otaczać opieką, ochroną dzieci i gwarantować im rozwój w sprzyjających okolicznościach, przede wszystkim kochającej rodziny, o ile to jest oczywiście możliwe i też w przy wsparciu własnego państwa” – dodał Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości ocenił, że obecny rząd odziedziczył po poprzednikach taki stan prawny, w którym minister sprawiedliwości miał bardzo ograniczone możliwości wpływu i podjęcia działań, mających na celu ochronę polskich dzieci. Jak podkreślił, w innych krajach europejskich, w tym w Niemczech, machina państwa stała za obywatelami tych państw, a w przypadku Polski – jak mówił – państwo najczęściej obracało się tyłem do obywateli.

„Dlatego też zapowiedziałem, że jako Ministerstwo Sprawiedliwości przygotujemy przemyślany akt prawny, który zmieni tę sytuację, który będzie wpisywał się konsekwentnie w politykę tego rządu” – powiedział Zbigniew Ziobro.

Minister przekonywał, że projekt ma znaczącą wzmocnić pozycję polskich rodzin.

PAP/RIRM

drukuj