fot. PAP/Radek Pietruszka

Ziobro: Będą ostrzejsze kary za przestępstwa podatkowe

Państwo nie może być słabe wobec silnych, a silne wobec słabych – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Podczas wspólnej konferencji z premier Beatą Szydło i ministrem finansów przedstawił koncepcję zaostrzenia kar m.in. za przestępstwa podatkowe.

Jak powiedział, gdy szkody wynikające z fałszowania faktur nie są znaczne, zagrożenie karą nadal będzie wynosić od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

W sytuacji jednak, gdy wartość szkody jest wielka, dotyczy kwoty miliona złotych albo sprawca uczyni z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu, to zagrożenie będzie nie niższe niż trzy lata, a sąd nie będzie mógł zawiesić kary.

W takim przypadku maksymalnie będzie można trafić do więzienia na 15 lat.

– Państwo nie może być słabe wobec silnych, a silne wobec słabych tak, jak to obserwujemy dzisiaj, tak, jak to obserwowaliśmy to przede wszystkim w czasach, kiedy rządził rząd Donalda Tuska. My dziś to zmieniamy. Zmieniamy to już w ramach obowiązującego prawa, wykorzystując możliwości, jakie to prawo nam daje. Przygotowujemy też zmiany prawne, które będą pozwalały skutecznie tę sytuację poprawiać – mówił minister Zbigniew Ziobro.

Z danych Najwyższej Izby Kontroli wynika, że państwo straciło w ubiegłym roku ponad 80 mld w wyniku działania oszustów – dodał minister. Zaznaczył, że przygotowywane zmiany prawne skutecznie poprawią sytuację.

Minister finansów Paweł Szałamacha oświadczył, że fałszowanie faktur w rzeczywistości przynoszące czasami gigantyczne ubytki dla budżetu było dotychczas pobłażliwie traktowane. To musi zostać zmienione – podkreślił.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj