Zespół prokuratorów zbada sprawę GetBacku

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski powołał specjalny zespół, który ma zbadać sprawę GetBacku. Chodzi o komunikat, który spółka zajmująca się wierzytelnościami wydała w połowie kwietnia o rzekomym otrzymaniu finansowania przez Polski Fundusz Rozwoju i PKO BP.

Informację, którą podał dziennik „Rzeczpospolita” potwierdził Prokurator Generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

„Potwierdzam, prokurator krajowy po konsultacji ze mną powołał zespół prokuratorów w tej sprawie; chcemy działać inaczej niż działało państwo w okresie minionym” – powiedział.

Czterech prokuratorów, dwóch funkcjonariuszy CBA oraz trzech asystentów prokuratora zajmą się wyjaśnieniem sprawy GetBacku. Zespół przeprowadzi śledztwo dotyczące rozpowszechniania nieprawdziwych informacji za pośrednictwem mediów przez członków zarządu spółki.

Fałszywy komunikat dotyczył rzekomego finansowania spółki w wysokości 250 mln zł przez Polski Fundusz Rozwoju i PKO BP. Obie instytucje natychmiast zdementowały informacje, jakoby prowadziły jakiekolwiek rozmowy w tej sprawie.

W efekcie rada nadzorcza odwołała natychmiast ze stanowiska prezesa spółki. Rezygnację z funkcji złożyli także dwaj członkowie rady. Nowy prezes w krótkim czasie również zrezygnował z członkostwa w radzie i zarządzie spółki. To wywołało reakcję Komisji Nadzoru Finansowego, która złożyła wniosek do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Jak się okazuje, podejrzeń co do nieprawidłowości w działaniu zarządu jest więcej, m.in. działanie na szkodę spółki, łamanie ustawy o rachunkowości, a także podawanie fałszywych informacji w raportach i sprawozdaniach.

TV Trwam News/RIRM

drukuj