fot.twitter.com/Halszka2016

Zespół KEP ds. Bioetycznych wystąpił w obronie prawa do życia Alfiego Evansa

Występujemy w obronie fundamentalnego prawa do życia Alfiego Evansa; odłączenie go od aparatury wspomagającej pracę płuc było aktem zabójstwa dziecka – napisali eksperci z Zespołu KEP ds. Bioetycznych w komunikacie przesłanym w piątek PAP.

Jak zaznaczyli autorzy komunikatu, w jedności z papieżem Franciszkiem, z rodzicami dziecka i z „wieloma ludźmi dobrej woli w naszej Ojczyźnie i poza jej granicami, występują w obronie fundamentalnego prawa do życia Alfiego Evansa”.

„Odłączenie go od aparatury wspomagającej pracę płuc było z punktu widzenia przewidywalnego skutku aktem zabójstwa dziecka, nie zaś dopuszczalnym moralnie i prawnie odstąpieniem od terapii uporczywej. W każdym jednym przypadku było aktem pogwałcenia jego fundamentalnego prawa do życia” – podkreślili autorzy.

W ich ocenie, „troska o pacjenta (…) stanowi obowiązek moralny”.

„W zakres tej opieki we współczesnej medycynie wchodzi nie tylko nawadnianie i odżywianie, ale także wentylacja, jak długo organizm pacjenta jest zdolny do życia, a zatem do czasu, gdy właściwe mu procesy nie są wyłącznie efektem wymuszania za pomocą zabiegów medycznych” – wyjaśnili eksperci KEP.

Dodali, że troska o dobro chłopca wymaga także poszukiwania przyczyn jego choroby i metod leczenia.

Całe stanowisko KEP-u można odczytać [tutaj].

PAP/RIRM

drukuj