Zdecydowane zwycięstwo PiS w wyborach

Prawdopodobnie dziś po południu poznamy oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Według wyników z blisko 91 procent okręgów wyborczych – wybory zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość.

Prawo i Sprawiedliwość, według cząstkowych wyników PKW z blisko 91 procent okręgów otrzymało poparcie na poziomie 44,5 procent. Koalicja Obywatelska uzyskała 26,6 procent. Do Sejmu wraca Lewica z poparciem 12,2 procent. PSL 8,6 procent poparcia i Konfederacja 6,7 procent.

Według danych z ponad 82 procent okręgów Prawo i Sprawiedliwość wygrało także wybory do Senatu i uzyskało ponad 45,7 procent głosów. Na Koalicję Obywatelską zagłosowało 33,9 procent Polaków, na PSL 5,4, na Lewicę 2,3, a na Konfederację niespełna 1 procent.

Pełne wyniki wyborów poznamy prawdopodobnie dziś po południu.

– Mamy już wprowadzone, ale nie potwierdzone protokoły obwodowych komisji wyborczych z całego kraju, czyli kraj jest już wprowadzony, ale jeszcze niezatwierdzony. Jeśli chodzi o zagranicę, to na 320 obwodowych komisji wyborczych czekamy na wyniki z 25 komisji obwodowych. Z informacji MSZ wynika, że najwcześniej o godzinie 14.00-15.00 ostatni protokół powinien być wprowadzony. Kwestia jeszcze potwierdzenia i zatwierdzenia jako prawidłowy. Najwcześniej po południu – mówił Sylwester Marciniak, wiceprzewodniczący PKW.

– Wszystkie protokoły zostały wprowadzone do systemu, przy czym to wszystko musi jeszcze zweryfikować okręgowa komisja wyborcza. Potem musi z całego okręgu przygotować protokół, który będzie przekazany Państwowej Komisji Wyborczej. W momencie wpłynięcia wszystkich protokołów ze wszystkich okręgowych komisji wyborczych, to wtedy Państwowa Komisja Wyborcza będzie mogła ustalić, które z list będą brały udział w podziale mandatów, czyli przekroczyły tzw. progi wyborcze – powiedziała Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Wybory przebiegały też bardzo spokojnie. Łącznie odnotowano 322 zdarzenia. Wśród nich m.in. akcja mailowa z fałszywymi informacjami o podłożeniu bomb w lokalach wyborczych, czy też wynoszenie i niszczenie kart wyborczych.

– Biorąc pod uwagę blisko 30 mln osób uprawnionych do głosowania i blisko 20 mln uczestniczących i 28 tysięcy obwodowych komisji wyborczych, to te kilkaset zdarzeń, mających najczęściej charakter wykroczenia, a nie przestępstwa, to można uznać, że wyjątkowo spokojnie i sprawie zostały przeprowadzone wybory – stwierdził wiceprzewodniczący PKW.

Według sondażowych wyników padł rekord pod względem frekwencji. IPSOS stwierdził, że do wyborów poszło ponad 61 procent Polaków. To najwyższa frekwencja od 30 lat.

– Bardzo dziękuję wszystkim moim Rodakom, którzy dziś wzięli udział w wyborach. Gratuluję wszystkim Państwu Posłom i Senatorom, którzy dziś zdobyli mandaty, przy wysokiej frekwencji. To ważne! Wspaniała postawa Wyborców. Dziękuję! – napisał na swoim Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Według sondaży, PiS wygrało w 14 województwach. Koalicja Obywatelska uzyskała więcej głosów od pozostałych komitetów w województwach Lubuskim i Pomorskim.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl