PAP/Andrzej Grygiel

Zbiornik Racibórz oficjalnie otwarty

Budowany w ostatnich latach suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Jego zadaniem w obecnym kształcie jest przechwytywanie fali powodziowej.

Odbudowa gospodarki wodnej ma niezwykle duże znaczenie wobec nadejścia bardzo niebezpiecznego okresu klimatycznego – mówił minister GMiŻŚ Marek Gróbarczyk.

 

– Dwa tygodnie temu mówiliśmy o największej suszy, która dotknęła Polskę, o pustynnieniu naszych terenów. Dzisiaj już mówimy o powodzi, o podtopieniach. […] Jestem przekonany, że za parę tygodni poziom Wisły w Warszawie znowu spadnie do 40 cm, a podobna sytuacja będzie na Odrze – dodał minister.

Zbiornik Racibórz zapewni poczucie bezpieczeństwa Polakom – mówił prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

– Ten zbiornik to 2,5 mln zabezpieczonych mieszkańców, głównie Raciborza, Opola, Wrocławia i wielu jeszcze mniejszych miejscowości – zaznaczył prezes.

Takie inwestycje jak zbiornik Racibórz należy kontynuować, ale przede wszystkim uruchamiać nowe, gdyż mają one spore znaczenie zarówno pod kątem ochrony przeciwpowodziowej, jak i walki z suszą.

 

Nie można tego rozdzielać. Ta inwestycja jest tego przykładem, że po prostu ten element rozdzielono. […] Dla nas, którzy dzisiaj bezwzględnie musimy poradzić sobie z tą sytuacją, to dopiero pierwszy etap zakończenia tej inwestycji. Kolejny to przekształcenie tego zbiornika w zbiornik mokrypodkreślił Marek Gróbarczyk.

Na razie zbiornik Racibórz Dolny ma być polderem o powierzchni ponad 26 km kw., czyli suchym zbiornikiem wypełnianym wodą tylko przy powodzi. Racibórz Dolny jest jedną z największych inwestycji hydrotechnicznych – podkreślał minister środowiska Michał Woś.

– Są potrzebne i wielkie inwestycje, właśnie jak zbiornik Racibórz, właśnie jak Centralny Port Komunikacyjny, właśnie jak przekop Mierzei Wiślanej realizowanej przez ministra Gróbarczyka. I te wielkie inwestycje to są inwestycje, które wspierają rozwój Polski, ale które dają realne poczucie bezpieczeństwa – dodał minister.

Koszt całości inwestycji dotyczącej zbiornika Racibórz to prawie 2 mld zł, z czego ze środków unijnych przeznaczono 667 mln zł.

– Dużych inwestycji realizowanych przez państwowe przedsiębiorstwo Wody Polskie jest w Polsce realizowanych dużo więcej, ale jest takich 6 kluczowych, które są podstawą zabezpieczania polskiego. Ich całkowita wartość na dzień dzisiejszy tj. 3,2 mld zł – bardzo duża kwota. Z czego środków unijnych to prawie 1,5 mld zł – zaznaczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda i zapewnił, że resort chce zapewniać możliwie wysokie finansowanie tego typu przedsięwzięć.

TV Trwam News

drukuj