Od środy można składać wnioski w programie „Dobry start”

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej przypomina, że od środy można składać wnioski w programie „Dobry Start”.

Według danych GUS w 2019 r. spadł poziom ubóstwa w Polsce. Skrajne ubóstwo spadło najbardziej w rodzinach z co najmniej trojgiem dzieci. Obecnie kształtuje się ono na poziomie 6,8 procent. Dla porównania w 2018 roku takich rodzin było aż 10 procent. Poprawa sytuacji rodzin to m.in. zasługa programów społecznych.

– Dzisiaj rodzina dostaje wsparcie – myślę o rodzinie wielopokoleniowej i wsparciu dla dzieci poprzez wsparcie dla rodziców „500 plus”, „300 plus”, poprzez wsparcie młodych, którzy startują w życie – powiedział Andrzej Duda, prezydent RP.

To wsparcie, jak zapowiadają przedstawiciele władzy, będzie kontynuowane. Od środy można składać wnioski w programie „Dobry Start”.

– 300 zł wyprawki na rozpoczęcie roku szkolnego, to jest poważne wsparcie dla polskich rodzin. To tak naprawdę w ciągu tych trzech lat, bo 3 lata ten program funkcjonuje, ok. 4,5 mld zł trafi do polskich rodzin – zaznaczyła Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Na program „Dobry Start” czeka w tym roku wielu rodziców.

– Zrobienie wyprawki dla dziecka jest bardzo drogie. Ceny przyborów szkolnych są oszałamiająco wysokie. Jeśli ktoś posiada więcej niż jedno dziecko to ten wydatek we wrześniu jest kolosalny i wówczas wyprawka jest pomocą – powiedziała beneficjentka programu.  

Potwierdza to także właściciel księgarni „Feniks” w Wejherowie Krzysztof Płoski.

– Czuć, że jest trochę więcej pieniędzy w portfelu – jest większa sprzedaż gier, książek dla dzieci i młodzieży – dodał.

Dokumenty o świadczenie można składać od środy online przez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal ZUS. Od 1 sierpnia wnioski będzie można składać także drogą tradycyjną w formie papierowej bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

– Zachęcamy wszystkich rodziców, zanim wyjadą na wakacje ze swoimi rodzinami, żeby pomyśleli o początku roku szkolnego, że można od 1 lipca, składać wnioski elektroniczne – podkreśliła Barbara Socha, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Wcześniejsze złożenie wniosku gwarantuje szybszą wypłatą środków we wrześniu – dodała wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

TV Trwam News

drukuj