PAP/Wojciech Olkuśnik

W Elektrowni Powiśle podpisano dronowy projekt rozwojowy o wartości ponad 61,5 mln zł

W Elektrowni Powiśle podpisano we wtorek wspólny dronowy projekt rozwojowy o wartości ponad 61,5 miliona złotych. Jest on realizowany przez trzy państwowe instytucje: Ministerstwo Infrastruktury, Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Polską Agencję Żeglugi Powietrznej.

To pierwsza w historii umowa na dofinansowanie rozwoju branży dronowej z funduszy europejskich.

– Dzisiaj wchodzimy w nową przestrzeń: w gospodarkę i w transport lotniczy cyfrowany w pełni, gdzie właśnie to dofinansowanie, które otrzymujemy od państwa polskiego, którego jesteśmy beneficjentem, pozwoli na wdrożenie cyfrowej polskiej awiacji w najbliższym czasie – mówi Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Projekt „Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych”, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, polega na masowym udostępnieniu każdemu zainteresowanemu podmiotowi usług elektronicznych, pozwalających na sprawne i bezpieczne wykonywanie lotów dronami.

Polska jest dziś w światowej czołówce krajów tworzących przyjazne środowisko dla branży dronowej – wskazuje wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

– Jesteśmy tu w ścisłej światowej czołówce, w jednej z najnowocześniejszych branż światowej gospodarki. Mamy szansę być liderami czy być jednymi z liderów. To – tak jak mówię – bardzo cieszy – podkreśla Marcin Horała.  

Ponad 51 mln zł, czyli 85 procent wartości projektu, zostało pozyskane z dotacji unijnej.

TV Trwam News

drukuj