Zbiórka pieniędzy na miejsce pamięci poświęcone gen. Maczkowi w Bredzie

W 2019 roku chcemy otworzyć upamiętniającą gen. Maczka budowlę – powiedział PAP prezes Muzeum gen. S. Maczka w Bredzie Frans Ruczyński. Centrum ma stanąć przy Polskim Cmentarzu Wojskowym w Bredzie w 75 rocznicę wyzwolenia południowej części Holandii. Zbiórka funduszy trwa.

Centrum upamiętniające generała Stanisława Maczka (General Maczek Memorial) zostało zaprojektowane przez dwóch architektów. Jeden zajmuje się częścią wewnętrzną, drugi – zewnętrzną.

„Wspólnie opracowali tymczasowy plan. Mamy wersję roboczą, poglądową tego, jak będzie wyglądać” – powiedział Frans Ruczyński – syn Konrada Ruczyńskiego, który służył pod generałem Maczkiem. Prezes muzeum w Bredzie wyraził nadzieję, że uda się zebrać pieniądze na inwestycję.

„Uważamy, że 1,5 mln euro powinno pokryć większość kosztów budowy” – wyjaśnił Ruczyński, który dodał, że pomoc deklaruje strona polska. Powiedział też, że większość funduszy jeszcze czeka na zgromadzenie.

„Dlatego organizujemy takie wydarzenia. By zainteresować ludzi skłonnych do pomocy w zbieraniu funduszy” – zapewnił Frans Ruczyński podczas publicznej prezentacji planów.

Ruczyński deklaruje, że chce, by budowa zakończyła się w 2019 roku.

„Wtedy będziemy świętować 75 rocznicę wyzwolenia południowej części Holandii, w tym Bredy” – przypomniał.

W maju szef MSZ Witold Waszczykowski zadeklarował wsparcie dla inicjatywy utworzenia w holenderskiej Bredzie Centrum Pamięci Generała Stanisława Maczka i jego żołnierzy.

Pod koniec października 1944 roku 1. Polska Dywizja Pancerna dowodzona przez gen. Maczka oswobodziła Bredę i inne miasta holenderskie oraz francuskie, a potem obóz jeniecki Oberlangen, gdzie przebywało niemal 2 tys. kobiet walczących w powstaniu warszawskim.

Po zakończeniu wojny dowódca dywizji gen. Stanisław Maczek pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii. Pozbawiony obywatelstwa polskiego, pracował jako barman w jednym z hoteli w Edynburgu. Generał Maczek doczekał wolnej Polski; zmarł 11 grudnia 1994 r. w Edynburgu, w wieku 102 lat. Jego ostatnią wolą było by pochować go razem ze swoimi żołnierzami. Spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Bredzie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl