Przewoźnicy z Holandii skarżą polskie przepisy do KE

Holenderskie stowarzyszenie przewoźników złożyło w Komisji Europejskiej skargę na tzw. pakiet przewozowy. Chodzi o obowiązujące od 18 kwietnia przepisy, które wprowadziły monitorowanie przewozu tzw. towarów wrażliwych m.in. paliw płynnych czy alkoholu skażonego. O sprawie napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Holenderscy przewoźnicy podkreślili w skardze, że polska ustawa nakłada nadmierne obciążenia administracyjne, które dotykają uczciwych przedsiębiorców. Według nich pakiet przewozowy ogranicza także dostęp do polskiego rynku i narusza unijną zasadę swobodnego przepływu towarów.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Małecki podkreślił, że zarzuty strony holenderskiej są bezpodstawne.

– Nie widzę podstaw do skargi składanej przez holenderskich przewoźników. Dostęp do polskiego rynku jest równy dla wszystkich podmiotów, ale obowiązkiem polskiego rządu jest dbanie o równe prawa dla wszystkich jako uczestników. Celem zmian w polskich przepisach było uszczelnienie polskiego systemu podatkowego, ograniczenie nielegalnego handlu papierosami, alkoholem, paliwem i wyrównanie szans dla wszystkich uczciwych przedsiębiorców, którzy funkcjonują na naszym rynku. Takie przepisy funkcjonują też w innych państwach, jak Portugalia, Węgry, Austria. Niektóre rozwiązania są nawet bardziej restrykcyjne niż w Polsce – zaznaczył Maciej Małecki.

Tzw. pakiet przewozowy wszedł w życie 18 kwietnia br. Według ministerstwa finansów jest narzędziem uszczelniającym system podatkowy oraz określa odpowiedzialność za naruszenie obowiązków związanych z drogowym przewozem towarów.

Resort zakłada, że pakiet ma dać budżetowi ok. 1,4 mld zł dodatkowych wpływów w latach 2017 i 2018.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl