fot. PAP/Marcin Obara

Żarnowiec: Otwarto wystawę „NSZZ Solidarność na Podkarpaciu”

Wystawę „NSZZ Solidarność na Podkarpaciu” otwarto w sobotę w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu k. Krosna. Otwarciu ekspozycji towarzyszyły konferencja naukowa i koncert pieśni okresu stanu wojennego.

Jak zaznaczył dyrektor muzeum Paweł Bukowski, „wydarzenie upamiętnia 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce”.

„Na wystawie będą ją mogli zwiedzać także turyści goszczący w naszym muzeum, znalazła się m.in. prasa i druki ulotne podziemnej +Solidarności+. Większość z nich była wydawana poza cenzurą w Krośnie i Jaśle” – mówił Paweł Bukowski.

W trakcie konferencji naukowej Artur Brożyniak z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przypomniał dzieje NSZZ „Solidarność” region Podkarpacie w latach 1980-90. Z kolei Tomasz Antoni Żak z tarnowskiego teatru Nie Teraz mówił o roli sztuki w czasach stanu wojennego.

Uroczystość zakończył koncert prezentujący utwory patriotyczne wykorzystywane do walki z państwem totalitarnym.

„W tamtym okresie często sięgano do takich utworów jak +Rota+ Marii Konopnickiej” – podkreślił Paweł Bukowski.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z IPN oddział w Rzeszowie, Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz ze zbiorów prywatnych.

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął rzeszowski IPN oraz region Podkarpacie NSZZ „Solidarność” w Krośnie.

PAP

drukuj