fot. Pixabay

Zamość zawiesił współpracę z Tarnopolem. Prezydent miasta: Nie mogliśmy przejść do porządku dziennego nad działaniami strony ukraińskiej. Roman Szuchewycz był bezpośrednio odpowiedzialny za to, co się działo na Wołyniu

Nie mogliśmy przejść do porządku dziennego nad działaniami strony ukraińskiej. Deputowani Tarnopola nazwali miejski stadion imieniem Romana Szuchewycza, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii, który zhańbił się współpracą z SS i był bezpośrednio odpowiedzialny za to, co się działo na Wołyniu – zaznaczył w rozmowie z TV Trwam prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk.

5 marca 2021 r. deputowani Tarnopola nazwali miejski stadion imieniem Romana Szuchewycza, dowódcy UPA. Prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk, w rozmowie z TV Trwam podkreślił, że „był to główny powód podjęcia decyzji o tym, że nie będziemy realizować jedynego projektu z Tarnopolem pn. >>Wspólna historia dwóch miast – Tarnopola i Zamościa<<”. [czytaj więcej] 

– Projekt miał kosztować około 80 tysięcy euro, z czego ponad 67 tys. miało stanowić dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. W głównej mierze skupia się on na tym, żeby odtworzyć dawny tarnowski zamek, żeby pokazać polskie korzenie miasta. Z tych pieniędzy poza badaniami archeologicznymi i projektem, miała zostać również rozpoczęta odbudowa zamku. Po polskiej stronie przewidzieliśmy szereg „miękkich” działań, jak wydanie publikacji czy organizacja wydarzenia, ale główne inwestycje miały być po stronie ukraińskiej – wskazał Andrzej Wnuk.

Roman Szuchewycz był odpowiedzialny w latach 1943-44 za bestialskie ludobójstwo polskich mieszkańców ówczesnych województw: wołyńskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego i lwowskiego.

– To był człowiek, który zhańbił się współpracą z SS – był dowódcą ukraińskiego oddziału SS. On był bezpośrednio odpowiedzialny za to, co się działo na Wołyniu. Nie mogliśmy przejść do porządku dziennego nad działaniami strony ukraińskiej – powiedział prezydent Zamościa.

Jak przyznał, „miasto wiedziało o nacjonalistycznych tendencjach w Tarnopolu, m.in. o tamtejszej ul. Bandery”.

– Otrzymaliśmy jednak zapewnienie ze strony władz Tarnopola, że realizując projekt „Wspólna historia dwóch miast – Tarnopola i Zamościa” i działając wspólnie, będziemy skupiać się na dobrych stronach współpracy relacji polsko-ukraińskich. Obietnica nie została dotrzymana, stąd nie widzimy powodu, żeby swoją osobą legitymizować działania władz Tarnopola. To była suwerenna decyzja. Są głosy za, są też przeciw. Uznałem, że trzeba się w taki sposób zachować – wyjaśnił Andrzej Wnuk.

– Trzeba rozmawiać z tamtą stroną, bo są tam Polacy, są tam osoby, które potrzebują naszego wsparcia, ale nie można tego robić za wszelką cenę – dodał.

oświadczenie prezydenta Zamościa

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl