Zalane drogi i budynki. Strażacy walczą z odwilżą i roztopami
Blisko dwa tysiące interwencji podjęli w ciągu minionej doby strażacy w związku z roztopami oraz wzrostem poziomu wód.
Działania polegały przede wszystkim na wypompowywaniu wody z piwnic, posesji i dróg, udrażnianiu przepustów, a także monitorowaniu stanów rzek.
Najwięcej zdarzeń – ponad 800 – odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim.
👩🏼🚒💦🧊 C.D. WALCZYMY Z ODWILŻĄ. W ciągu doby – zwłaszcza w poniedziałek 23 lutego, na terenie wojewodztwa kujawsko-pomorskiego, odnotowano łącznie 6️⃣7️⃣2️⃣ interwencje związane z roztopami. Ulice, dojazdy do posesji, piwnice, garaże… pompowania wody!@KGPSP @KPUWBydgoszcz pic.twitter.com/Gbjpu7KEeq
— KW PSP Toruń (@kwpsptorun) February 24, 2026
Starszy kapitan Przemysław Baniecki z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu wyjaśnił, że z powodu zamarzniętej i nasiąkniętej ziemi woda nie ma możliwości wsiąkania w grunt.
– Ziemia jest zmarznięta i nie przyjmuje tej wody, w związku z tym ta woda spływa w różne miejsca. Najwięcej zdarzeń odnotowaliśmy w powiatach: bydgoskim, chełmińskim, świeckim, toruńskim oraz tucholskim. Zgłoszenia wpływają. Mniej więcej co dwie minuty otrzymujemy kolejne zgłoszenie. Natomiast jest zauważalnie mniej tych zdarzeń z godziny na godzinę – zaznaczył st. kpt. Przemysław Baniecki.
Na jutro prognozowane jest ochłodzenie, jednak pod koniec tygodnia temperatura ponownie wzrośnie i w niektórych regionach kraju może przekroczyć 15 stopni.
RIRM




