Zakopane. Ratowniczy Sokół po remoncie wrócił w Tatry 

Po trwającym dziesięć miesięcy kompleksowym remoncie śmigłowiec ratowniczy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) wrócił we wtorek do swojej bazy w Zakopanem. Koszty naprawy, które wyniosły blisko 7 milionów złotych, pokryło MSW.

Od czerwca ub. r. Sokoła w lotach ratowniczych w Tatrach zastępowała bliźniacza, policyjna maszyna, która w tym czasie wykonała 420 lotów, które zajęły ponad 131 godzin, udzielając pomocy 125 turystom.

Modernizacja „Sokoła” została przeprowadzona w zakładach lotniczych PZL -Świdnik. Śmigłowiec przeszedł gruntowny remont, związany m.in. z obowiązkiem przeglądowym po 10 latach eksploatacji. Wymienione zostały również niektóre części maszyny.

Dzięki temu remontowi na kolejne dziesięć lat mamy z głowy wszystkie duże koszty związane z eksploatacją śmigłowcem. Maszyna jest teraz prawie jak nowa. Wiele elementów zostało wymienionych, są m.in. nowe łopaty wirnika, układ hydrauliczny – powiedział prezes TOPR Czesław Ślimak.

Przez pierwsze dni będą odbywały się loty próbne, sprawdzające maszynę. Następnie śmigłowiec wraz z załogą TOPR powróci do działań ratowniczych.

Śmigłowiec ratowniczy stacjonował pod Tatrami od 1975 r. Początkowo była to maszyna Mi-2, a od początku lat 90. TOPR dysponuje własnym śmigłowcem Sokół. W 1994 r. podczas działań ratowniczych maszyna uległa katastrofie, w której zginęło dwóch pilotów i dwóch ratowników. Po półtorarocznej przerwie śmigłowiec wrócił pod Tatry. W 2003 r. podczas akcji ratowniczej uszkodzone zostały silniki śmigłowca. Lądując awaryjnie pilot ocalił życie załogi, ale śmigłowiec uległ poważnym uszkodzeniom. Rok później śmigłowiec Sokół, po odbudowie, ponownie zaczął służyć ratownikom.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl