Zakonnica z Peru: Rozwija się kult Polaków zabitych przez terrorystów

Kult błogosławionych Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, którzy w 1991 r. zginęli w Peru z rąk terrorystów, rozwija się – mówi peruwiańska zakonnica s. Berta Hernandez, świadek porwania i wywiezienia na miejsce egzekucji polskich misjonarzy.

Franciszkanie o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek rozpoczęli pracę misyjną w peruwiańskim Pariacoto w 1989 r. Zginęli 9 sierpnia 1991 r. zabici przez terrorystów z ugrupowania Sendero Luminoso strzałami w tył głowy. O. Strzałkowski miał 33 lata, o. Tomaszek – 31. W 2015 r. zostali beatyfikowani w Chimbote w Peru.

Siostra Berta Hernandez od początku ewangelizowała z franciszkanami w Andach. Teraz, na zaproszenie franciszkanów, po raz pierwszy przyjechała do Polski. W środę spotkała się z dziennikarzami w bazylice franciszkanów w Krakowie przy relikwiach dwóch męczenników (kaplica Męki Pańskiej).

Peruwianka wspominała wydarzenia sprzed 27 lat. Oceniła, że po męczeńskiej śmierci o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka Peruwiańczycy, zwłaszcza mieszkańcy Pariacoto, „przebudzili się, nabrali odwagi”.

„Widać, że kult Polaków zabitych przez terrorystów rozwija się” – powiedziała.

Jak wyjaśniła, do Pariacoto prosić o wstawiennictwo dwóch błogosławionych przyjeżdżają wierni z terenów oddalonych o 8-10 godzin jazdy od miasteczka. W rocznicę śmierci misjonarzy, 9 sierpnia, organizowane są pielgrzymki.

„Do bł. Michała modlą się szczególnie dzieci i młodzież, ponieważ on się im bardziej poświęcał. Bł. Zbigniewa o wstawiennictwo proszą zaś głównie osoby starsze i chore, ponieważ on się nimi opiekował” – powiedziała s. Berta Hernandez.

Wyznała, że jej życie dzieli się na dwie części.

„Pierwsze życie prowadziłam przed ich śmiercią, drugie po śmierci. Jestem siostrą zakonną, ale wszyscy potrzebujemy wzrostu wiary. U mnie ten wzrost nastąpił po ich śmierci. Wierzę i czuję, że wstawiają się za mną i mi pomagają” – mówiła siostra.

S. Berta Hernandez przed przyjazdem do Krakowa była w Zawadzie koło Tarnowa (rodzinna miejscowość bł. Zbigniewa) i w bazylice franciszkanów w Rychwałdzie koło Żywca. Zainteresowani i dziennikarze będą mogli jeszcze wziąć udział w otwartych spotkaniach z siostrą – w czwartek w bazylice franciszkanów w Krakowie (Msza św. o godz. 16.30), w niedzielę w kościele franciszkanów w Legnicy (godz. 11.30, 13, 18.30, świadectwo po Mszach świętych), w poniedziałek w kościele franciszkanów we Wrocławiu (Msza św., godz. 18.00).

7 czerwca polski Kościół wspomina męczenników z Pariacoto.

„Wspomnienie to przypada 7 czerwca, ponieważ wtedy nasi bracia przyjęli święcenia. Wspomnienie nie przypada 9 sierpnia, w dniu śmierci, ponieważ obchodzimy wtedy święto Edyty Stein, patronki Europy. Nie chcieliśmy, aby to święto znosiło święto naszych męczenników” – powiedział dziennikarzom krakowski franciszkanin o. Jan Maria Szewek.

Poinformował także, że na rynek trafiła książka „Pasja Michała i Zbigniewa. Ostatnie godziny życia męczenników w relacjach świadków” autorstwa peruwiańskiego dziennikarza Alexa Cordero Cuisano.

PAP/RIRM

drukuj