fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

Zakończyły się obrady Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia

Trójstronny Zespół do Spraw Ochrony Zdrowia obradował dziś w Warszawie. W rozmowach, pomimo zaproszeń, nie wzięli udziału przedstawiciele medyków protestujący w stolicy.

Obrady dotyczyły m.in. realizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia, która weszła w życie pierwszego lipca tego roku. Omawiana była również ścieżka wzrostu wynagrodzeń do 2027 roku.

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, relacjonował, że w trakcie spotkania określone zostały ramy wspólnego porozumienia. Zaznaczył, że podstawą ma być ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, a prace mają się toczyć dwutorowo.

– Zgodnie z postulatami różnych grup zawodowych chcemy pracować nad tym, jaka jest struktura tabeli, która opisuje minimalne wynagrodzenia pod kątem uwzględnionych w niej zawodów. Chcemy przede wszystkim wyodrębnić zawód ratownika medycznego, co obiecaliśmy w rozmowach – powiedział szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski.

Z drugiej strony – jak mówił minister – chodzi o zwiększenie minimalnych wskaźników wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Maria Ochman z NSZZ „Solidarność” wskazała po spotkaniu, że ważne jest zagwarantowanie środków na planowane podwyżki.

– Nie sztuką jest wynegocjować porozumienie, na jakie nie ma pokrycia finansowego. Jako związkowcy wiele razy ćwiczyliśmy porozumienia, które później okazywały się opłakane w skutkach, przede wszystkim dla szpitali, ale także dla pracowników – wskazała Maria Ochman.

Stronę społeczną reprezentowało w obradach także OPZZ. Ze strony pracodawców obecni byli  Pracodawcy RP i Federacja Szpitali Polskich.

Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia, który zorganizował protest w Warszawie, domaga się rozmów z premierem.

 

RIRM

drukuj