PAP/EPA

Zakończył się szczyt Trójmorza w Estonii

W Estonii zakończył się piąty szczyt inicjatywy Trójmorza. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda.

Tegoroczny szczyt Trójmorza odbył się częściowo zdalnie. Do Estonii przybyli prezydenci Bułgarii i Polski. Przywódcy pozostałych dziewięciu państw wzięli udział w posiedzeniu za pomocą internetu.

– Pandemia pokazała rosnące potrzeby rozwiązań cyfrowych. Państwa Trójmorza mają potencjał stać się cyfrowymi wyznacznikami. Estonia dokonała największego postępu w e-rządzeniu, tworząc koncepcję inteligentnej sieci, która pomoże zbudować inteligentne drogi, koleje i rurociągi w regionie – wskazał prezydent Andrzej Duda.

Rozwój to idea, która stoi za powołaniem Trójmorza.

– Uznaliśmy, że to okazja do połączenia naszych państw i stworzenia dobrego, bezpiecznego połączenia między północną a południową Europą. Nie tylko w zakresie energii, ale także w zakresie komunikacji, infrastruktury drogowej, kolejowej, biznesu, turystyki i innych strefach, których potrzebuje społeczeństwo – powiedział prezydent RP.

Szczyt Trójmorza został zorganizowany już po raz piąty. W obradach wzięli udział także prezydent Niemiec i sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

– To jest budzący się potencjał krajów, które do tej pory były często gdzieś z boku, zwyczajnie też niedoceniane albo deprecjonowane przez rozwinięte gospodarki Europy Zachodniej – zaznaczył dr Wojciech Wciseł z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Ewentualna zmiana na fotelu prezydenta USA niczego nie zmieni – podkreślił dr Marceli Burdelski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

– W tej chwili najważniejszy jest Iran, Chiny, Bliski Wschód – to są opcje priorytetowe – wskazał dr Marceli Burdelski.

W czasie szczytu prezydent Duda podkreślił rolę prywatnych inwestycji.

– To może być bardzo ciekawa opcja i alternatywa dla wszystkich inwestorów, którzy szukają takiego miejsca w Europie, które jest stabilne, z ogromnym potencjałem zarówno gospodarczym, jak i społecznym – ocenił dr Wojciech Wciseł.

W Tallinie prezydent Duda otworzył Polsko-Estońską Izbę Gospodarczą.

– Nie mam wątpliwości, że w znaczącym stopniu przyczyni się do zwiększenia dynamiki rozwoju, handlowo-inwestycyjnej współpracy pomiędzy Polską a Estonią – powiedział prezydent Andrzej Duda.

W przyszłym roku prezydencję w inicjatywie Trójmorza obejmie Bułgaria. W poniedziałek dokonano jej oficjalnego przekazania.

TV Trwam News

drukuj