Zakończył się ostatni dzień historycznej wizyty polskiego prezydenta w Australii

Rozmowy i spotkania dotyczące współpracy gospodarczej i energetycznej – tak wyglądał ostatni dzień historycznej, pierwszej wizyty polskiego prezydenta w Australii.   

W Sydney prezydent Andrzej Duda wziął udział w otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Australii. Swoje miejsce znalazło ono w centrum biznesowej dzielnicy Sydney.

– Wszyscy tutaj podziwiają, jak Polska od lat rozwija się dynamicznie. Myślę, że to jest bardzo dobry moment dla nas, aby pokazać, że odchodzimy od tej błędnej polityki, która była realizowana w poprzednich latach, kiedy zwijano polskie placówki dyplomatyczne, kiedy zwijano Polskę na arenie międzynarodowej – powiedział Andrzej Duda.

To już pięćdziesiąta placówka na świecie polskiej agencji. Jej rozwój od początku kadencji wspiera prezydent. Andrzej Duda uważa, że Polska musi być obecna we wszystkich najważniejszych miejscach na świecie i aktywnie działać na arenie międzynarodowej. W Sydney prezydent spotkał się też z młodymi polskimi startupowcami oraz australijskimi inwestorami.

– Przede wszystkim mówiłem, żeby patrzyli na Polskę nie tylko z punktu widzenia wyłącznie polskiego terytorium w sensie polityczno-geograficznym. Ale żeby patrzyli, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej i jest także jednym z inicjatorów współpracy w ramach Trójmorza. (…) Polska może być dla nich takim swoistym hubem, z którego będą dokonywali następnie ekspansji na inne obszary europejskie – wskazał Andrzej Duda.

Polski prezydent wziął również udział w Polsko-Australijskim Forum Energetycznym. Oba kraje łączy m.in. wydobycie węgla, dlatego do Sydney przylecieli przedstawiciele polskich firm energetycznych i wydobywczych, które chcą współpracować z australijskimi podmiotami.

Wierzę, że polskie i australijskie firmy są w stanie pomóc w opracowaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań i zapewnić nowe atrakcyjne miejsca oraz możliwości inwestycyjne. Wierzę również, że nasze inwestycje i handel w sektorze energetycznym będą ważnym elementem naszego rozwijającego się partnerstwa – mówił Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że Polska dywersyfikuje dostawy gazu dzięki gazoportowi w Świnoujściu oraz budowanemu połączeniu Baltic Pipe. Chcemy być centrum energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej – zadeklarował Andrzej Duda i dodał, że Polska jest gotowy kupować Australijski gaz LNG.

– Teraz niech nasi partnerzy szukają takich możliwości, żeby nam ten gaz sprzedać. My będziemy chcieli go kupić na jak najlepszych warunkach. Na tym polega biznes – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda przyznał również, że rozmowy z Australią dotyczące zakupu fregat Adelaida nie zostały zamknięte.

To jest kwestia wewnątrz krajowych dyskusji z jednej strony o charakterze wojskowym, ale z drugiej strony również biznesowym, bo to jest kwestia także polskiego przemysłu stoczniowego, ale zapewniam, że żaden temat nie jest zamknięty – powiedział prezydent.

Z Australii para prezydencka udała się do Nowej Zelandii, gdzie spotka się z władzami tego kraju, przedstawicielami biznesu oraz Polonią.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl