fot. PAP/Lech Muszyński

Zakończył się egzamin maturalny z polskiego na poziomie podstawowym

Zakończył się egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym, obowiązkowym dla wszystkich abiturientów – poinformował PAP dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Egzamin trwał 170 minut. W części szkół egzamin rozpoczął się z opóźnieniem.

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że 122 szkoły zgłosiły do okręgowych komisji egzaminacyjnych informację o otrzymaniu sygnału o podłożeniu ładunku wybuchowego. Placówki poinformowały odpowiednie służby, które dokonały sprawdzenia budynków. Alarmy okazały się fałszywe.

CKE podała, że w 61 z tych szkół – po sprawdzeniu – egzamin rozpoczął się zgodnie z harmonogramem – o godz. 9.00. W 57 szkołach – po sprawdzeniu – egzamin rozpoczął się z opóźnieniem. W trzech szkołach sprawdzenie zostało przeprowadzone w trakcie egzaminu. Na ten czas egzamin został zawieszony. Zdający powrócili do rozwiązywania zadań po zakończeniu czynności sprawdzających przez służby. W jednej szkole ewakuowano zdających – egzamin został przerwany, zdający przystąpią do niego w czerwcu.

Egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym jest obowiązkowy dla wszystkich maturzystów. Chętni mogą pisać także egzamin z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Deklaracje przystąpienia do egzaminu na tym poziomie złożyło ponad 56 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników, czyli 21 proc. z nich. Egzamin zostanie przeprowadzony dziś po południu.

PAP/RIRM

drukuj