fot. PAP/Roman Zawistowski

Zakończono modernizację Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku

Modernizacja 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku dobiegła końca. Pas startowy jest teraz dłuższy o pół kilometra i wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia.

Polskie myśliwce F16 wróciły do bazy w Łasku.

– Cieszę się z tego, że dzisiaj dyżur bojowy stanął ponownie na ziemi łaskiej i że lotnicy-technicy powrócili tu po dwóch latach – mówił dowódca Polskich Sił Powietrznych gen.Jacek Pszczoła.

Przez ostatnie dwa lata 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku była modernizowana.

– Polegała na modernizacji drogi startowej, na jej wydłużeniu do 3 km, w związku z tym Łask jest dziś jednym z najnowocześniejszych lotnisk wojskowych w Europie – zaznaczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Oprócz dłuższego pasa startowego powstały także: nowy system elektroświetlny, urządzenie do hamowania linowego czy system ice alert, który informuje o niebezpieczeństwie oblodzenia drogi.

– A więc jesteśmy gotowi do tego, aby skutecznie zadbać o bezpieczeństwo nad Polską i w Sojuszu Północnoatlantyckim – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Lotnisko w Łasku może teraz przyjmować największe i najcięższe jednostki latające na świecie. To szczególnie ważne w kontekście współpracy polskiego lotnictwa z pozostałymi członkami NATO.

– Rozmawialiśmy też o potencjalnym rozwoju bazy. Są takie możliwości. Ja zrobię wszystko, żeby Polskie Siły Powietrzne były jak najlepiej przygotowane –  zapewnił minister obrony narodowej.

W realizacji inwestycji uczestniczyli także Amerykanie. Oficjalne otwarcie nowej bazy w Łasku odbędzie się 21 września. Sprzęt oraz samoloty będą tego dnia dostępne dla zwiedzających.

TV Trwam News/RIRM

drukuj