fot. twitter.com

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych

Papierosy mentolowe znikają z polskiego rynku. Od 20 maja ich sprzedaż będzie zakazana.

 

 

Papierosy smakowe zniknęły z polskiego rynku kilka lat temu. Teraz kolej na papierosy mentolowe. Od 20 maja zacznie obowiązywać zakaz ich sprzedaży.

 

– Zakaz ten wchodzi na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady – powiedział Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Zakaz dotyczy zarówno papierosów mentolowych, jak i mentolowego tytoniu do palenia. Nie będzie natomiast obejmował papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu oraz cygar i cygaretek. Straty poniosą małe sklepy.

 

– Wyroby tytoniowe, to około od 15 do 40 proc. obrotów małych sklepów. Co bardzo ważne, ok. 30 proc. sprzedawanych w Polsce papierosów to papierosy mentolowe – wskazał wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

To przełoży się także na kondycję budżetu państwa.

 

– Przychody z tytułu sprzedaży wyrobów tytoniowych w Polsce dla budżetu państwa wynoszą ok. 26 mld zł, w tym ok., jak szacujemy, 7-9 mld zł z tytułu sprzedaży papierosów mentolowych – akcentował Maciej Ptaszyński.

Pojawiają się obawy, że wraz z wycofaniem ze sprzedaży papierosów mentolowych, w siłę urośnie czarny rynek i szara strefa.

 

– Zgodnie z docierającymi i dostępnymi informacjami, blisko 20 proc. konsumentów deklaruje gotowość do sięgnięcia po wyroby szarej strefy – mówił wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Eksperci ostrzegają jednak przed takim zakupem. W wyrobach tytoniowych nielegalnego pochodzenia często znajdują się niebezpieczne składniki, takie jak: opiłki szkła, metalu czy trutki na szczury.

 

TV Trwam News

drukuj