fot. cbsp.policja.pl

CBŚP: Zlikwidowana fabryka papierosów w woj. dolnośląskim; 8 osób zatrzymanych

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów ukrytą na terenie dawnych zakładów przemysłowych w woj. dolnośląskim. Według ekspertów produkowano tam 1500 sztuk papierosów na minutę. Zatrzymano 8 osób.

Jak przekazała nadkom. Iwona Jurkiewicz z CBŚP, funkcjonariusze biura śledczego prowadzili działania wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Dzierżoniowie. Fabryka nielegalnych papierosów mieściła się na terenie dawnych zakładów przemysłowych w woj. dolnośląskim. Według śledczych działała od lipca br.

„Grupa przestępcza, do której należała fabryka, działała na terenie całego kraju. Jej członkowie zajmowali się na ogromną skalę produkcją i obrotem wyrobami tytoniowymi” – podała nadkom. Iwona Jurkiewicz.

Wstępnie oszacowano, że straty Skarbu Państwa z tytułu ich nielegalnej działalności wyniosły ok. 50 mln zł.

Funkcjonariusze przejęli maszynę, służącą do produkcji papierosów. Eksperci ocenili, że mogła ona produkować nawet 1500 papierosów na minutę, co daje około 15 mln sztuk w skali miesiąca. Zabezpieczono także 100 tys. gotowych już papierosów i komponenty służące do ich produkcji. Na miejscu funkcjonariusze zatrzymali czterech obywateli Ukrainy, którzy pracowali na linii produkcyjnej.

„Kolejne działania w związku z tą sprawą miały miejsce na terenie województw podlaskiego i łódzkiego. Tam funkcjonariusze zatrzymali kolejne cztery osoby, trzech Polaków i Białorusina. W samochodzie jednego z nich funkcjonariusze znaleźli 130 tys. zł w gotówce, które zostały zabezpieczone” – przekazała policjantka.

W Prokuraturze Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także zarzuty karno-skarbowe.

Jak przekazał dziś dział prasowy Prokuratury Krajowej, działania były kolejnym etapem większego śledztwa, w którym status podejrzanego mają już 34 osoby.

„W toku dotychczasowych czynności zabezpieczono mienie podejrzanych w łącznej wysokości 2,1 miliona złotych. Ponadto w wyniku przeprowadzonych czynności zabezpieczono łącznie 1,2 miliona sztuk papierosów, 7 ton tytoniu oraz zlikwidowano krajalnię tytoniu” – podała PK.

PAP

drukuj