fot. TV Trwam News

Zagrożenie terrorystyczne w Wielkiej Brytanii

Turyści muszą liczyć się z zamachami terrorystycznymi, dlatego brytyjska policja przygotowała film szkoleniowy na wypadek zamachu terrorystycznego.

W związku z kryzysem migracyjnym, radykalizacją części muzułmanów i destabilizacją na Bliskim Wschodzie Europa stała się niebezpieczna i można się spodziewać zamachów. Dlatego Brytyjska policja, ministerstwo spraw zagranicznych i organizacja zrzeszająca biura podróży ABTA przygotowały film instruktażowy, pokazujący jak brytyjscy turyści powinni zachować się w przypadku zamachu terrorystycznego podczas zagranicznych wakacji. Film można zobaczyć m.in. na stronie Narodowej Rady Szefów Policji.

Ekspert ds. bezpieczeństwa dr Wojciech Wosek podkreślił, że filmy instruktażowe i szkolenia dotyczące zagrożeń antyterrorystycznych są bardzo dobre z punktu widzenia prewencji dot. przedmiotowego zagrożenia.

Jak dodał, każdy sposób przybliżania procedur dotyczących bezpieczeństwa jest dobry.

– Wszelkiego rodzaju szkolenia mają się przyczynić do tego, byśmy w dobie zagrożeń terrorystycznych zaczęli działać w pewnym automatyzmie; chociażby zwracać uwagę na otaczające nas irracjonalne zachowania, jak np. pozostawiony bagaż – wskazał dr Wosek.

Blisko 4,5-minutowy film przygotowany przez Brytyjczyków przedstawia sfabularyzowany atak terrorystyczny w pobliżu hotelu. Jest on wzorowany na prawdziwym zamachu terrorystycznym w Tunezji z 2015 r. W wyniku tamtej tragedii zginęło 38 osób. Zgodnie z instrukcjami, turyści nie powinni decydować się na konfrontację z zamachowcem. Należy spróbować uciec w bezpieczne miejsce. Jeśli okazałoby się to niemożliwe, należy schować się w miejscu, w którym od napastnika będzie oddzielała fizyczna bariera, np. zamknięte na klucz drzwi.

TV Trwam News/RIRM

drukuj