Zaginiony jezuita zamordowany przez islamistów

Zaginiony pod koniec ubiegłego miesiąca w Syrii włoski ksiądz jezuita Paolo Dall’Oglio został zamordowany przez powiązanych z Al-Kaidą rebeliantów – poinformowało w środę opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Dall’Oglio był osobą dobrze znaną w Syrii, gdzie mieszkał od 30 lat. W ubiegłym roku syryjskie władze wydaliły go z kraju za opowiedzenie się po stronie rebeliantów walczących z reżimem prezydenta Baszara el-Asada. Jednak od tego czasu co najmniej dwukrotnie powracał do Syrii.

Duchowny zaginął pod koniec lipca w opanowanym przez rebeliantów mieście Ar-Rakka na północy Syrii. Według mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii Obserwatorium bliscy Dall’Oglio lokalni działacze opozycyjni z Ar-Rakka poinformowali, że został on zabity w trakcie przetrzymywania przez bojowników ugrupowania o nazwie Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (skrót nazwy angielskiej ISIL).

Wiadomości tej nie można było na razie oficjalnie potwierdzić. Obserwatorium wezwało wszystkie syryjskie formacje opozycyjne do wywarcia nacisku na ISIL, by dokładnie ujawniło, co stało się z jezuitą. -Aby jego zabójcy mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności, i by wydało jego ciało w celu pogrzebania – stwierdził przedstawiciel Obserwatorium.

Opozycjoniści twierdzili początkowo, że Dall’Oglio został porwany przez ISIL, ale według ich późniejszych relacji duchowny sam spotkał się z islamistycznymi rebeliantami, by uzgodnić zawarcie przez nich rozejmu z bojownikami kurdyjskimi.

RIRM/PAP

drukuj