fot. wikipedia.org

Zachodniopomorskie: w niedzielę wydobycie niewybuchów z toru wodnego Szczecin-Świnoujście

Dwa niebezpieczne ładunki z czasów II wojny światowej, znalezione podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście, wydobędą w niedzielę rano marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Mieszkańców Świnoujścia, turystów i załogi statków znajdujących się w pobliżu akcji czekają utrudnienia.

Do akcji zaangażowana zostanie załoga trałowca ORP Gopło z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców – poinformowało biuro prasowe wojewody zachodniopomorskiego.

Początek wydobycia pierwszego z niewybuchów zaplanowany jest na godz. 6.30. Wcześniej, o 4.30 zostanie wstrzymany ruch statków wchodzących z redy portu Świnoujście w kierunku Zalewu Szczecińskiego. Od 6.30 wstrzymany będzie natomiast ruch statków wychodzących z Zalewu Szczecińskiego na Zatokę Pomorską, a od 10.30 do godz. 12.00 – statków wychodzących z Zalewu Szczecińskiego na Zatokę Pomorską (wyjątkiem będą promy morskie i inne statki pasażerskie wychodzące w morze, które odcumują do godz. 10.30).

Transport niewybuchów odbędzie się przez Kanał Piastowski, Kanał Mieliński, i Cieśninę Świny. Utrudnienia czekają użytkowników przeprawy promowej z i do miasta – ostatnie promy z obu stron ogólnodostępnej przeprawy promowej „Centrum” (Karsibory) odpłyną o godz. 9.30, a ostatnie promy promowej „Warszów” (Bielik) – o godz. 10.40.

Ewakuowane, w godz. 8.30-9.30, będą osoby przebywające w strefie bezwzględnej – 200 m od środka toru wodnego. Będzie też obowiązywał zakaz przebywania na otwartej przestrzeni 550 m od granicy strefy bezwzględnej. Mieszkańcy znajdujący się w tej strefie są zobowiązani do pozostania w miejscu zamieszkania czy przebywania, nie zbliżania się do okien, nie wychodzenia na balkony ani na zewnątrz budynków.

Niebezpieczne obiekty znaleziono pod koniec sierpnia podczas prac przy pogłębianiu toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Sklasyfikowano je jako brytyjską lotniczą minę morską typu Mark IV oraz brytyjską bombę głębinową typu Mk-XIII. Łącznie zawierają blisko 500 kg materiału wybuchowego. Akcję wydobycia podobnych ładunków przeprowadzono w połowie lipca i sierpnia br.

Niewybuchy zostaną zneutralizowane na jednym z poligonów morskich na Zatoce Pomorskiej.

PAP

drukuj