fot. PAP

Zachodniopomorscy rolnicy zapowiadają zawiadomienie do prokuratury

Zachodniopomorscy rolnicy z komitetu protestacyjnego zapowiedzieli, że złożą w prokuraturze zawiadomienie dotyczące nieprawidłowości w szczecińskiej Agencji Nieruchomości Rolnych. Zarzucili Agencji m.in. krótkie okresy dzierżawy ziemi rolnej.

Rolnicy twierdzą też, że wciąż istnieje problem tzw. słupów, czyli osób podstawionych przez zagraniczne koncerny, które kupują ziemię przeznaczoną na powiększenie gospodarstw rodzinnych. Ta kwestia była jednym z powodów ubiegłorocznego protestu rolniczego w zachodniopomorskim.

– Rolnicy z powiatu pyrzyckiego wynajęli firmę konsultingowo-doradczą, która zaangażowała dwa biura prawne odnośnie funkcjonowania Agencji Nieruchomości Rolnej i ich zadań statutowych – przede wszystkim chodzi tutaj o nieprawidłowości w rozdysponowaniu gruntów, o pełnomocnictwa. Zarzuty zostaną sformułowane na piśmie. Te zarzuty zostały przedstawione Agencji Nieruchomości Rolnej. Będziemy o tych sprawach również rozmawiać z ministrem Markiem Sawickim – powiedział Edward Kosmal, przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Zachodniopomorskich Rolników.

Edward Kosmal dodał, że porozumienia podpisane w styczniu 2013 r. przez komitet protestacyjny, ministra rolnictwa i prezesa ANR w sprawie obrotu ziemią, są realizowane tylko w części.

RIRM

drukuj