fot. flickr.com

Za 2 miesiące ma wystartować program „Mama Plus”

W marcu ma ruszyć program „Mama Plus”. Program ma zagwarantować matkom, mającym przynajmniej czwórkę dzieci, minimalną emeryturę. Wynosić ona będzie około 1000 złotych. „Mama Plus” ma być uzupełnieniem programów „500 Plus” i „Dobry Start”.

Dla obecnie rządzących polityka prorodzinna jest priorytetem. Od 2 lat działa program „500 Plus”. W tym roku uruchomiono program „Dobry Start”.  W planach są kolejne projekty. Jednym z nich jest emerytura dla matek, które urodziły co najmniej czwórkę dzieci.

– Projekt ten przewiduje przyznawanie minimalnej emerytury przede wszystkim matkom, ale także zamiennie ojcom, którzy poświęcili się wychowaniu czwórki lub więcej dzieci i – w związku z powyższym – nie są zaopatrzeni w emeryturę – wyjaśnił poseł PiS Tadeusz Dziuba.

O programie, który potocznie nazwano programem „Mama Plus”, premier Mateusz Morawiecki mówił już podczas kwietniowej konwencji. Program zacznie obowiązywać w marcu 2019 roku.

– Prawo do takiej emerytury rodzicielskiej przysługiwać będzie rodzicom, przede wszystkim matkom, które ukończyły 60. rok życia. A jeżeli są to ojcowie, to 65 rok. życia – wskazał poseł Tadeusz Dziuba.

Oprócz matczynych emerytur w programie przewidziano jeszcze kilka innych udogodnień,  między innymi dodatkowy, w pełni płatny, 3-miesięczny urlop za urodzenie drugiego dziecka, 2 lata po pierwszym, ułatwienia dla mam studentek i bezpłatne leki dla kobiet w ciąży.

– Wydaje się także, że ta ostatnia kwestia, a więc dostępność do darmowych leków w trakcie ciąży, jest też istotnym elementem tego programu – powiedział poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Obecnie rządzący zwracają uwagę na politykę prorodzinną. Widoczne są pierwsze efekty tych działań. Na przykład w Wielkopolsce w 2017 roku, w porównaniu do roku poprzedniego, urodziło się o 4 tysiące więcej dzieci. Podobna tendencja jest widoczna w innych województwach.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl