Z MON skradziono kilkaset tysięcy e-mailów

Z serwerów Ministerstwa Obrony Narodowej skradziono kilkaset tysięcy e-maili. Cyberszpiedzy prześwietlali resort latami. Informacje o atakach hackerskich ujawnił były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Według gen. Krzysztofa Bondaryka pierwsze sygnały do MON-u docierały już w lecie 2013 r.

Raport z tzw. analizą powłamaniową – jak podaje dziennik „Rzeczpospolita” – trafił na biurko ministra Tomasza Siemoniaka w listopadzie ubiegłego roku.

Skradziona poczta zawierała m.in. projekty stanowisk w negocjacjach, notatki ze spotkań z NATO oraz szczegóły przetargów zbrojeniowych. Hakerzy mieli pozyskiwać informacje z sieci jawnych i niejawnych.

Nie wiadomo, kto stoi za atakami, jednak wiele poszlak wskazuje na Rosję. Zdaniem Bondaryka przyczynami są m.in. chaos kompetencyjny i błędy w zarządzaniu. Atak na MON wykryła dopiero z zewnątrz ABW.

Jeśli informacje się potwierdzą, to będzie to kolejny dowód na to, jak działały służby pod rządami PO-PSL. To pokazuje, że bezpieczeństwo Polski jest osłabione – komentuje poseł Michał Jach, szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

– W tej chwili cyberatak i cyberbezpieczeństwo to jedna z bardziej kluczowych dziedzin, jeśli chodzi o bezpieczeństwo państwa. Bez bezpiecznego przesyłu informacji nie ma możliwości zachowania bezpieczeństwa państwa. To świadczy o tym, że trzeba będzie naprawdę poważnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób uporządkować współpracę i funkcjonowanie wszystkich służb specjalnych. Dlatego nie dziwi potężny atak na pana ministra Mariusza Kamińskiego, który został wyznaczony przez panią premier do „zrobienia porządku” – ustawienia tych służb tak, ażeby działały w interesie Polski – zwraca uwagę Michał Jach.

Choć poprzedni rząd próbował walczyć z cyberatakami, resort powołał Narodowe Centrum Kryptologii. To według Bondaryka MON wciąż jest celem ataków. Nowe władze MON-u pracują nad koncepcją cyberobrony państwa.

Jutro odbędzie się niejawne posiedzenie sejmowej Komisji Obrony Narodowej, na której będzie poruszona również kwestia ataków.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl