28. Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro

Młodzież z ponad 200 krajów świata zgromadziła się na Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro, by wielbić imię Jezusa Chrystusa. Spotkaniu przyświecają słowa z Ewangelii św. Mateusza: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”.

Wybór słów Jezusa na hasło 28. ŚDM wskazuje na misyjny charakter kraju, który jest gospodarzem spotkania.

W Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro młodym z całego świata towarzyszy Radio Maryja i TV Trwam.

Tegoroczne ŚDM będą trwać do 28 lipca. Głównym celem spotkania młodych – jak mówią organizatorzy – jest doświadczenie wspólnoty Kościoła Powszechnego, kontemplacja Słowa Bożego i niesienie dla jak największej liczby ludzi sakramentu Pokuty oraz Eucharystii. Spotkania mają także zachęcić do odważnego głoszenia Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela wszystkich chrześcijan.

Program ŚDM zakłada różnego rodzaju festiwale, katechezy w grupach językowych prowadzone przez księży biskupów i animowane przez wspólnoty młodzieżowe, spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem, modlitwy, nabożeństwa oraz czuwania.

Główna uroczystość otwarcia 28. ŚDM na Copacabanie będzie połączona z Mszą św. koncelebrowaną przez księdza arcybiskupa Rio de Janeiro Dom Orani João Tempest, a także biskupów i kapłanów uczestniczących w ŚDM.

Podczas ŚDM w Rio de Janeiro ponad 250 biskupów różnych narodowości będzie głosić katechezy, które pogłębią temat spotkania Rio2013. Biskupi zostali wybrani przez Papieską Radę ds. Świeckich. Będą oni głosić katechezy każdego ranka w innym miejscu. Ks. Leandro, dyrektor Sekcji Przygotowania Duszpasterskiego powiedział, że miejsce i dzień, w którym dany biskup będzie głosił katechezę nie zostaną ujawnione. „Chcemy, aby to spotkanie z biskupem było dla młodzieży niespodzianką” – piszą organizatorzy. Katechezy odbędą się od środy do piątku. Każdego dnia zostanie podjęty inny temat. 24 lipca będzie to „miejsce nadziei, miejscem Boga”, 25 lipca – „być uczniem Chrystusa”, a 26 lipca – „bądźcie misjonarzami, idźcie!”.

Światowe Dni Młodzieży to spotkanie młodych katolików, które odbywa się co dwa – trzy lata. Inicjatywę zapoczątkował Jan Paweł II w 1985 roku. W związku z obchodami ŚDM w Rio de Janeiro także na terenie Polski organizowane będą spotkania dla wszystkich tych, którzy nie mogą wyjechać do Rio. Odbędą się one między innymi w Zielonej Górze, Krakowie, Katowicach, Przemyślu, w zgromadzeniu ojców franciszkanów w Niepokalanowie oraz wspólnocie Emmanuel niedaleko Częstochowy.

Przez trzy dni na Śląsku, w duchowej i satelitarnej łączności z Papieżem Franciszkiem i młodymi w Rio będzie można przeżywać Światowe Dni Młodzieży.

Jak zaznacza ks. Marcin Wierzbicki, duszpasterz młodzieży archidiecezji katowickiej, młodzież będzie mogła uczestniczyć w wielu warsztatach zarówno o charakterze modlitewnym, duchowym, wspólnotowym, kulturalnym oraz sportowym.

– Chcemy odtworzyć – na ile to możliwe – klimat, który panuje w Brazylii. Przede wszystkim klimat duchowy. Na pewno pomoże nam w tym bezpośrednia relacja spotkań młodzieży z papieżem Franciszkiem. Chcemy też  przybliżyć ten klimat przez różne sekcje warsztatowe, gdzie młodzież będzie uczyć się brazylijskiego śpiewu, tańca oraz pozna tajniki kuchni brazylijskiej. Chcemy również zaprosić młodzież do udziału w wydarzeniu sportowym. Odbędzie się mecz piłki nożnej między reprezentacją Brazylii a reprezentacją Polski. Jednak akcent kładziemy na przeżywanie wspólnoty modlitwy, wspólnoty radości Kościoła – powiedział ks. Marcin Wierzbicki.

Z kolei młodzież archidiecezji przemyskiej spotka się w Bieszczadach, by w ramach ewangelicznego projektu Rio przeżyć radosne spotkanie z Bogiem i człowiekiem.

Stolicą Rio w Bieszczadach będzie Polańczyk, natomiast patronką rozmów Matka Boża Pięknej Miłości czczona w sanktuarium w Polańczyku – podkreśla ks. Tadeusz Biały, duszpasterz młodzieży archidiecezji Przemyskiej.

– Stolicą naszego Rio będzie Polańczyk. Natomiast patronką naszych rozmyślań, rozmów i naszych spotkań będzie Matka Boża Pięknej Miłości czczona w sanktuarium w Polańczyku. Rio w Bieszczadach rozpoczynamy 24 lipca Mszą Świętą o godz. 19.00, której będzie przewodniczył ks. bp Stanisław Jamrozek. Tam odbędzie się zawiązanie wspólnoty. W programie przewidziane są również warsztaty pisania ikon, warsztaty muzyczne, warsztaty dobrej zabawy. Puentą warsztatów dobrej zabawy będzie wielki bal z wodzirejami 25 lipca o godz. 20.00 w Polańczyku – akcentuje ks. Tadeusz Biały.  

Do Częstochowy, gdzie ŚDM odbywały się w 1991 roku przyjadą młodzi z Europy i nie tylko. Na częstochowskim Rio będą także ciekawi goście.

– Między innymi John Fishborn, który był kiedyś gangsterem a teraz nawrócił się na katolicyzm. Będzie ksiądz prałat Robert Sarno – członek Kongregacji ds. Kanonizacyjnych jak również ksiądz Piotr Mazurkiewicz, ksiądz ze wspólnoty Emmanuel, który jest wykładowcą uniwersyteckim oraz członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny. Spodziewamy się około 500 młodych ludzi z całego świata, jest nawet trochę osób z poza Europy, z Afryki. Nawet jeden Brazylijczyk będzie u nas a nie w Rio –  dodaje ks. Wojciech Janyga ze Wspólnoty Emmanuel, która organizuje to spotkanie we współpracy z archidiecezją częstochowską. 

W ramach spotkania Rio w Częstochowie w sobotę 27 lipca w ogrodach seminarium duchownego odbędzie się Wieczór Chwały, czyli czas pełen koncertów, świadectw i muzyki. Następnie młodzi ludzie będą uczestniczyć w czuwaniu z Ojcem Świętym Franciszkiem za pośrednictwem telemostu.

Z kolei w Krakowie w dniach 27 i 28 lipca na błoniach przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia powstanie miasteczko namiotowe, gdzie także będzie dużo radości, modlitwy i śpiewu.

Również w Świebodzinie przy figurze Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata 27 i 28 lipca odbędzie się spotkanie młodzieży. Jest to propozycja głównie dla młodych z zachodniej Polski oraz młodzieży z Niemiec. Spotkanie odbędzie się równolegle do czuwania Papieża z młodzieżą w Rio de Janeiro.

Ponadto Polska – jako pierwszy kraj po Brazylii –  może poszczycić się własną wersją językową hymnu 28. ŚDM. Utwór został nagrany na przełomie października i listopada 2012 roku. Brazylijska premiera hymnu odbyła się 14 września 2012 roku w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Autorem hymnu jest ks. José Cândido z parafii św. Sebastiana w Belo Horizonte, znany w Brazylii kompozytor utworów i pieśni liturgicznych.

Hymn 28. ŚDM – Rio 2013 [Słuchaj]

Ojciec Święty Franciszek w trosce o duchowe dobro uczestników ŚDM w Rio de Janeiro udziela opustów uczestnikom oraz modlącym się w intencji tego spotkania. Odpust zupełny można uzyskać raz dziennie pod zwyczajnymi warunkami  (spowiedź, Komunia św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego). Drugą możliwością uzyskania odpustu zupełnego, tym razem dla osób niemogących brać bezpośredniego udziału w Światowych Dniach Młodzieży, jest duchowe uczestnictwo w tych wydarzeniach za pośrednictwem środków przekazu. W czasie ŚDM w Rio można otrzymać też odpust cząstkowy. Należy w tym celu, w czasie wspomnianych wydarzeń, szczerze się pomodlić, „odmawiając na zakończenie oficjalną modlitwę Światowych Dni Młodzieży wraz z wezwaniami do Matki Bożej z Aparecidy i innych świętych patronów tego spotkania”, ofiarując te modlitwy w intencji młodzieży, o umocnienie jej wiary i świętość życia.

Oficjalna modlitwa ŚDM [Czytaj]

Szczegółowy plan transmisji pielgrzymki papieża Franciszka w Rio de Janeiro w Radiu Maryja i TV Trwam:

PONIEDZIAŁEK 22 LIPCA

21.50 – Oficjalne powitanie na lotnisku Galeão w Rio de Janeiro
Ceremonia powitania w ogrodzie pałacu Guanabara (przemówienie Ojca Świętego)

ŚRODA 24 LIPCA

14.45- 17.30 – Przylot do sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej w Aparecidzie
Modlitwa przed obrazem Maryi w sali 12 Apostołów sanktuarium
Msza św. w bazylice sanktuarium (homilia Ojca Świętego)
17.25- 22.25 – Przylot na lotnisko Santos Dumont w Rio de Janeiro
23.20 – 00.30 – Wizyta w szpitalu św. Franciszka z Asyżu (São Francisco de Assis na Providência de Deus) w dzielnicy Tijuca (przemówienie Ojca Świętego)

CZWARTEK 25 LIPCA

14.45- 15.00 – Wręczenie Ojcu Świętemu kluczy do miasta i błogosławieństwo flag olimpijskich w Pałacu Miejskim (Palácio da Cidade)
15.50- 17.15 –Wizyta na osiedlu Varginha w dzielnicy Manguinhos (przemówienie Ojca Świętego)
22.45-00.20 – Święto powitania młodzieży na plaży Copacabana (Pozdrowienie i przemówienie Ojca Świętego)

PIĄTEK 26 LIPCA

16.45-17.15– Modlitwa „Anioł Pański” z balkonu Pałacu Arcybiskupiego (przemówienie Ojca Świętego)
22.45-00.20 – Droga Krzyżowa z młodzieżą na plaży Copacabana

SOBOTA 27 LIPCA

13.50-16.00 – Msza św. z udziałem biskupów uczestniczących w 28. ŚDM, kapłanów, osób konsekrowanych i seminarzystów w katedrze św. Sebastiana (homilia Ojca Świętego)
16.20-17.30 – Spotkanie z klasą rządzącą Brazylii w Teatrze Miejskim (przemówienie Ojca Świętego)
00.15- 2.00 – Czuwanie modlitewne z młodzieżą na Campus Fidei w dzielnicy Guaratiba (przemówienie Ojca Świętego)

NIEDZIELA 28 LIPCA


14.45- 17.30
– Msza św. 28. ŚDM (homilia Ojca Świętego) i modlitwa „Anioł Pański” (przemówienie Ojca Świętego) na Campus Fidei w dzielnicy Guaratiba
22.15- 23.00 – Spotkanie z członkami Komitetu Koordynacyjnego CELAM (Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej) w ośrodku studiów Sumaré (przemówienie Ojca Świętego)

Spotkanie z wolontariuszami 28. ŚDM w pawilonie 5 Rio Centro (przemówienie Ojca Świętego)
23.20-00.00 – Ceremonia pożegnania na lotnisku Galeão (przemówienie Ojca Świętego)

* * *

Program 28. ŚDM w Rio de Janeiro:

21-22 lipca, niedziela-poniedziałek

Przejazd/przelot grup z diecezji brazylijskich do Rio de Janeiro.
Rejestracja i zakwaterowanie w wyznaczonych parafiach. W ramach pakietu pielgrzyma grupy mogą korzystać z noclegów już od 21 lipca, ale wyżywienie i bilety komunikacyjne są przewidziane od dnia rozpoczęcia ŚDM, czyli 23 lipca.

23 lipca, wtorek

Festiwal Młodych: program kulturalny prowadzony równolegle na 27 scenach w różnych częściach miasta. Wieczorem – Ceremonia otwarcia 28. ŚDM na Copacabana, połączona ze Mszą św. koncelebrowaną przez Arcybiskupa Rio de Janeiro Dom Orani João Tempesta, biskupów i kapłanów uczestniczących w ŚDM.

24 lipca, środa

Rano – katechezy w grupach językowych prowadzone przez biskupów i animowane przez grupy/wspólnoty młodzieżowe. Popołudniu i wieczorem – Festiwal Młodych.

25 lipca, czwartek

Rano – katechezy w grupach językowych prowadzone przez biskupów i animowane przez grupy/wspólnoty młodzieżowe. Popołudniu – Powitanie Ojca Świętego na Copacabana. Wieczorem – Festiwal Młodych.

26 lipca, piątek

Rano – katechezy w grupach językowych prowadzone przez biskupów i animowane przez grupy/wspólnoty młodzieżowe. Popołudniu – Festiwal Młodych. Wieczorem – Droga Krzyżowa na Copacabana z udziałem Ojca Świętego Franciszka.

27 lipca, sobota

Przejazd grup na miejsce czuwania Campus Fidei (Guaratiba). Wieczorem – czuwanie modlitewne z Ojcem Świętym Franciszkiem, przemówienie do młodych, adoracja eucharystyczna. Nocleg w miejscu czuwania (pod gołym niebem), możliwość indywidualnej modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu w specjalnych namiotach na placu.

28 lipca, niedziela

Przedpołudniem – Msza święta na zakończenie XVIII ŚDM koncelebrowana przez Papieża Franciszka, biskupów i księży z całego świata. Modlitwa Anioł Pański i ogłoszenie miejsca kolejnego ŚDM. Popołudniu: powrót grup do parafii goszczących pielgrzymów w Rio de Janeiro.

29-31 lipca, poniedziałek-środa

Wyloty grup z Rio de Janeiro. W ramach pakietu pielgrzyma grupy mogą korzystać z noclegów do 30 lipca, ale wyżywienie i bilety komunikacyjne są przewidziane tylko do 28 lipca, czyli dnia zakończenia ŚDM.

 

rio13.pl/RIRM

drukuj