XXI Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”

Około dwóch tysięcy osób zgłosiło już swój udział w sobotnim, lubelskim XXI Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”. Inicjatywa ta podejmowana jest co roku dla uczczenia fali strajków na Lubelszczyźnie w 1980r., nazwanych Lubelskim Lipcem.

Celem imprezy jest m.in.: upamiętnienie 33. Rocznicy Lubelskiego Lipca 1980 i powstania NSZZ „Solidarność”, upowszechnianie wśród młodzieży i dorosłych postaw prozdrowotnych, a także promocja Lublina i Ziemi Lubelskiej.

– Do udziału w Biegu Solidarności zgłosiło się już około dwóch tysięcy osób, z czego około 140 do półmaratonu. Liczba ta stale rośnie, gdyż docierają nauczyciele ze zgłoszeniami grupowymi ze szkół. Ponadto duża liczba zawodników zgłasza się zwykle w dniu biegu. Rejestracja najmłodszych zawodników odbywa się wyłącznie w dniu biegu, a jest ich zwykle ponad 500 osób – informują organizatorzy.

Przygotowując tak dużą imprezę, jaką jest „Bieg Solidarności”, organizatorzy szczególnie dbają o zapewnienie bezpieczeństwa zawodnikom. Co roku na trasie uczestnikom biegu towarzyszy opieka medyczna, którą zapewnia lubelskie Pogotowie Ratunkowe. Bardzo ważnym elementem jest także zabezpieczenie tras biegu. Tutaj ogromną rolę odgrywają policjanci zarówno z Lublina, jak i ze Świdnika.

– W bieżącym roku, ze względu na Półmaraton Solidarności, pojawią się nowe utrudnienia na trasie Świdnik – Lublin. Kierowców i innych użytkowników dróg prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość, a utrudnień możemy się spodziewać po godz. 12.00 na następujących ulicach:  w Świdniku – Narzędziowa, Elektryczna, Kuźnicza, Budowlana, Fabryczna, Strażacka, Lotników Polskich, Niepodległości, Wyszyńskiego, Racławicka, Kusocińskiego, Olimpijczyków, Krępiec – Spokojna, Krępiec II – Jarzębinowa, Sosnowa, wlot na drogę serwisową S-17 kierunek Lublin, Świdnik wjazd na eskapadę nad trasą S-17 kierunek Lublin, droga serwisowa S-17 Piasecka,  Dr. Męcz. Majdanka, Rondo Lubelskiego Lipca ’80, al. Zygmuntowskie, Piłsudskiego – akcentują organizatorzy biegu.

Również w samym Lublinie czasowo pojawią się zmiany w ruchu w centrum miasta, inaczej będą kursowały autobusy. Na czas biegów młodzieżowych będą zamknięte całkowicie  lub częściowo następujące ulice: ul. Królewska, ul. Kard. St. Wyszyńskiego, ul. Zamojska, Stary most na Bystrzycy, Rondo Lubelski Lipiec ‘80 i Aleje Zygmuntowskie.

Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” tradycyjnie został podzielony na kilka różnych konkurencji dla biegaczy w różnym wieku. Główny bieg to półmaraton, który obejmie trasę od Portu Lotniczego Lublin, wybudowanego w Świdniku, do stadionu MKS Start w Lublinie – w sumie 21 km długości.

Na ulicach Lublina odbywać się będą biegi dla młodzieży, studentów, osób niepełnosprawnych. Zorganizowany będzie także we współpracy z lubelską Caritas bieg VIP-ów. Uczestnictwo w tym biegu będzie płatne, a wnoszone opłaty przeznaczone na zorganizowanie kolonii letnich dla około 500 dzieci z rodzin ubogich i wielodzietnych. Ci, którzy nie mogą lub nie chcą biegać, mają możliwość zasponsorowania uczestnictwa w biegu VIP-ów wskazanemu zawodnikowi.

Na stadionie MKS Start zorganizowane będą biegi dla najmłodszych: Bieg Młodzików – dla uczniów klas I-III oraz Bieg Krasnali – dla przedszkolaków.

Program XXI Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” [czytaj]

Dodatkową atrakcją w tym roku jest konkurs fotograficzno-filmowy dotyczący Biegu Solidarności. Zwycięzcę czeka nagroda w postaci aparatu fotograficznego.

XXI Bieg Solidarności to inicjatywa podejmowana rokrocznie dla uczczenia fali strajków na Lubelszczyźnie w 1980r., nazwanych Lubelskim Lipcem.

Falę strajków na Lubelszczyźnie w 1980 r., nazwanych potem Lubelskim Lipcem, rozpoczął protest 8 lipca w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Bezpośrednim impulsem do przerwania pracy była podwyżka cen w zakładowej stołówce.

Protesty ogarnęły potem wiele przedsiębiorstw całego regionu. W Lublinie strajkowało ok. 50 zakładów m.in. Fabryka Samochodów Ciężarowych, Lubelska Fabryka Wag, Elektrociepłownia, Lokomotywownia. Dołączały też kolejne zakłady w regionie m.in. Kraśniku, Chełmie, Lubartowie, Puławach, Poniatowej, Zamościu. W sumie zastrajkowało ponad 150 zakładów i około 50 tys. pracowników.

Robotnicy zakładali komitety strajkowe. Domagali się podwyżek, poprawy warunków socjalno-bytowych, ale też zmniejszenia biurokracji, likwidacji korupcji i przywilejów dla rządzących. W niektórych zakładach żądali nowych wyborów do władz związków zawodowych, niezależnych rad pracowniczych, wolnej prasy.

Strajki na Lubelszczyźnie trwały ponad dwa tygodnie. Wkrótce po ich wygaśnięciu rozpoczęły się protesty na Wybrzeżu, które doprowadziły do podpisania porozumień o utworzeniu niezależnych związków zawodowych.

RIRM/PAP 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl