XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Warszawie

Od niedzieli 7 lipca w warszawskim kościele pw. św. Anny pod hasłem „Organy kościoła Św. Anny” rusza XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Koncerty wybitnych wirtuozów zarówno sceny polskiej jak i zagranicznej będą się odbywały w każdą niedzielę, aż do 22 września.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Warszawie zaliczany jest do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najpoważniejszych festiwali organowych w Europie. Powstał w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu. Koncerty festiwalowe odbywają się przez trzy letnie miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień) w kolejne niedziele o godz. 17:00.

Wcześniej przez 18 lat festiwal odbywał się w Archikatedrze warszawskiej pod nazwą „Organy Archikatedry”. Z racji prac renowacyjnych rozpoczętych w zeszłym roku został on przeniesiony do kościoła Św. Anny. Według organizatorów jest to wymarzone miejscem do prezentacji tego rodzaju muzyki. To wszystko dzięki doskonałym organom i fantastycznej akustyce świątyni.

Każdy, kto przyjdzie na festiwal na pewno zachwyci się pięknem muzyki organowej – zapewnia Tomasz Wasek, rzecznik prasowy festiwalu.

 – Festiwal jest tak zrobiony, żeby każdy – nie tylko meloman – wyszedł z koncertu zadowolony, ponieważ tego typu sztuka wszystkim się podoba i nie trzeba specjalnego wykształcenia, żeby dostrzec jej piękno podkreślił Tomasz Wasek.

Festiwal cieszy się wielkim zainteresowaniem. Dotychczas w każdym koncercie uczestniczyło ok. 500 osób. Festiwal każdego roku gości doskonałych organistów – wirtuozów z całego świata. W warszawskiej świątyni występowali organiści najważniejszych katedr europejskich, znakomici profesorowie uczelni europejskich, laureaci międzynarodowych konkursów organowych, wielkie indywidualności, wspaniali improwizatorzy, prezentując repertuar przez siebie zaproponowany.

Polscy organiści (P.Kapituła i J.Erdman) eksponowali twórczość polskich kompozytorów: Mieczysława Surzyńskiego i Feliksa Nowowiejskiego.

Festiwal jest ważnym elementem warszawskiego życia kulturalnego i jest jedną z głównych letnich wizytówek stolicy.

 

***

 

KALENDARZ KONCERTÓW

07.07. godz. 17:00    Fabrice Pitrois (Francja)

14.07. godz. 17:00    Jean – Paul Imbert (Francja)

21.07. godz. 17:00    Ennio Cominetti (Włochy)

28.07. godz. 17:00    Hartwig Barte – Hanssen (Niemcy)

04.08. godz. 17:00    Przemysław Kapituła

11.08. godz. 17:00    Letizia Romiti (Włochy)

18.08. godz. 17:00    Carlo Tunesi (Włochy)

25.08. godz. 17:00    Giulia Biagetti (Włochy)

01.09. godz. 17:00    Jean – Christophe Geiser (Szwajcaria)

08.09. godz. 17:00    Eric Dalest (Francja)

15.09. godz. 17:00    Mario Ciferri (Włochy)

22.09. godz. 17:00    Angelo Castaldo (Włochy)

Fundacja Festiwal Muzyki Sakralnej/ RIRM

drukuj