fot. msp.gov.pl

Wzrost eksportu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Rośnie eksport Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Jej aktywność jest szczególnie wysoka w Ameryce Łacińskiej. Wytwórnia dostarcza banknoty i dokumenty paszportowe wielu krajom tego kontynentu. Coraz więcej kontraktów podpisywanych jest także w Afryce i Azji.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych jest obecna na wszystkich rynkach świata. Eksport zapewnia nawet 11 proc. przychodów spółki.

– Realizujemy kontrakty nie tylko banknotowe, ale również dostarczamy dokumenty, szczególnie dokumenty paszportowe. Takim pierwszym naszym kontraktem w Ameryce Południowej, jeżeli chodzi o paszporty, był kontrakt dla Hondurasu. Oczywiście pracujemy także dla Gwatemali, dla Paragwaju, dla Dominikany – powiedział Janusz Kowalski, członek zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Dla Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Ameryka Południowa i Środkowa to teraz strategiczny kierunek ekspansji międzynarodowej. Ostatnie z większych zleceń dotyczy banknotów o nominałach 5 i 10 quetzali dla Gwatemali. Ameryka Łacińska to jednak nie jedyny kontynent, gdzie wytwórnia zdobywa coraz większe uznanie

– Bardzo interesującym dla nas rynkiem jest rynek afrykański i rynek azjatycki. Z tych rynków mamy bardzo dużo zapytań oraz pierwsze realizacje, jak np. realizacja banknotu kolekcjonerskiego dla Dżibuti w Afryce – zaznaczył Janusz Kowalski.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych realizuje także kontrakty w Europie, m.in. na paszporty dla Islandii, czy dowody z warstwą elektroniczną dla Armenii i Litwy. Produkty przez nią wytworzone cieszą się dużą popularnością ze względu na wysoką jakość wykonania.

– Nie mamy żadnych wątpliwości, że nasi technolodzy, ludzie, którzy zajmują się zabezpieczeniami banknotów oraz systemami IT są jednymi z najlepszych specjalistów na świecie, co potwierdzają bardzo wysokie oceny naszych produktów u klientów – podkreślił członek zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Polska wyróżnia się na tle innych państw świata tym, że ma własną Wytwórnię Papierów Wartościowych. Większość krajów nie posiada takiej spółki.

– Z tego atutu chcemy korzystać i korzystamy. Nasza ekspansja międzynarodowa jest coraz bardziej widoczna, ponieważ jesteśmy obecni na najważniejszych międzynarodowych targach na wszystkich kontynentach – stwierdził Janusz Kowalski.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych znajduje się w gronie kilkunastu przedsiębiorstw na świecie, które mają niezbędne kompetencje do produkcji banknotów na podłożach polimerowych. Posiada także akredytację do produkcji banknotów euro.

TV Trwam News/RIRM

drukuj