fot. flickr.com

Wzrasta zagrożenie lawinowe w Tatrach

Do trzeciego, znacznego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach. Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne, a prognozowane kolejne opady śniegu wraz z silnym wiatrem będą pogarszały sytuację lawinową –  ogłosili we wtorek wieczorem ratownicy TOPR.

„Prognozowany opad śniegu z wiatrem spowoduje gromadzenie depozytów śnieżnych w formacjach wklęsłych, depresjach i żlebach. Śnieg będzie słabo związany z podłożem, co skutkować będzie większym zagrożeniem lawinowym” – brzmi komunikat TOPR.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana z podłożem umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie. [czytaj więcej]

Lawinowa trójka obowiązuje również w słowackiej części Tatr.

Na Kasprowym Wierchu i w Dolinie Pięciu Stawów Polskich pokrywa śnieżna przekroczyła już 120 cm, a w Zakopanem leży ponad pół metra białego puchu. IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Podhala i Sądecczyzny o opadach śniegu i zamieciach śnieżnych spowodowanych silnym wiatrem, który w porywach może osiągać do 65 km/h. Intensywnych opadów w Tatrach należy się spodziewać także w najbliższych dniach.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl