PAP/EPA

Wznowiono żeglugę na Kanale Sueskim

400-metrowy kontenerowiec Ever Given został ściągnięty z mielizny i przestał blokować Kanał Sueski. W poniedziałek przywrócona została żegluga w obie strony – podaje Reuters.

Kanał Sueski ma dziś kluczowe znaczenie dla wymiany towarów – zwraca uwagę dr Radosław Tyślewicz z Akademii Marynarki Wojennej.

– Kanał Sueski ma w tej chwili ok. 160 km długości. Po ostatniej modernizacji, która jeszcze jest w trakcie realizacji, ma osiągnąć do 300 m szerokości, co ma pozwolić na realizację żeglugi przez największe statki, które przewożą do 20 tys. kontenerów na raz – podkreślił dr Radosław Tyślewicz.

Kanał skraca drogę z Azji do Europy o blisko 7,5 tys. km.

– Przez Kanał Sueski, według różnych szacunków, przechodzi od 10 proc. do 18 proc. całej wymiany towarowej światowej i ok. 8 proc. eksportu, czy przewozu ropy naftowej w ogóle – wskazał dr Radosław Tyślewicz.

Od zeszłego wtorku z powodu blokady kanał był całkowicie nieżeglowny. Kontenerowiec Ever Given podczas burzy pyłowej i silnego wiatru stracił zdolność manewrowania i osiadł na mieliźnie w zwężonym odcinku Kanału Sueskiego. Blisko tydzień trwały prace, by zepchnąć jednostkę na właściwy tor. Udało się to dopiero dzisiaj.

„Egipcjanom udało się zakończyć kryzys w Kanale Sueskim, pomimo ogromnej złożoności technicznej związanej z tym procesem. Przywracając sprawy do ich normalnego toku, rękoma Egipcjan, cały świat będzie miał pewność co do drogi swoich dóbr i potrzeb, które przepływają przez tę arterię nawigacyjną” – napisał na Twitterze Abdelfattah Elsis, prezydent Egiptu.

TV Trwam News

drukuj