Wznowiono połączenie pocztowe Kuba-USA

Mija 50 lat od zerwania połączenia pocztowego pomiędzy Kubą a Stanami Zjednoczonymi. Teraz ponownie listy będą docierać z Kuby do USA i z powrotem. W dodatku bez żadnych utrudnień. To kolejny krok historycznego zbliżenia Hawany i Waszyngtonu.

Choć w dobie XXI wieku wydawać by się mogło, że listonosze mają coraz mniej pracy, a tradycyjną pocztę wypiera ta elektroniczna, listy pisane ręcznie wciąż cieszą się ogromną popularnością. Wiedzą o tym mieszkańcy Hawany, którzy o płynnej komunikacji pocztowej ze Stanami Zjednoczonymi marzyli od lat. Dziś staje się to rzeczywistością.

– Myślę, że to absolutnie doskonałe rozwiązanie. Jak studentce było mi tutaj ciężko, nie mogłam swobodnie komunikować się z rodziną? To byłoby cudowne, gdyby ten proces został ułatwiony – mówi Alexa Patrick – mieszkanka USA studiująca na Kubie.

– Uważam, że nowe rozwiązanie jest bardzo ciekawe. To, co do tej pory było przeszkodą, teraz zostanie zniesione. Będziemy mogli wysyłać i odbierać wszystko, czego potrzebujemy, ale także to, co jest tutaj, może trafić tam – zauważa Marisela Perez – emerytowana Kubanka.

Zadowolenia nie kryją także pracownicy poczty na Kubie. To przełomowy moment po zerwanej w 1963 roku łączności kurierskiej.

– Mechanizmy wprowadzone wcześniej utrudniłyby teraźniejszą komunikację zarówno przesyłu paczek, poczty elektronicznej i innych przesyłek, które musiałyby przedostać się przez granice tych dwóch narodów. Dobrze, że wprowadzono kolejne rozwiązanie, by poprawić stosunki między krajami – podkreśla Victor Manuel – pracownik poczty na Kubie.

17 grudnia 2014 roku prezydenci Stanów Zjednoczonych i Kuby ogłosili historyczną decyzję. Po ponad 50 latach przerwy w stosunkach dyplomatycznych i wzajemnej wrogości, kontakt między Waszyngtonem a Hawaną został ponownie nawiązany.

 

TV Trwam News/RIRM

 

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl