Wznowiona zostaje budowa szpitala powiatowego w Gnieźnie

Po 6 latach sporów i dyskusji wyłoniono wykonawcę, który naprawi i dokończy budowę szpitala powiatowego w Gnieźnie. Całość inwestycji kosztować będzie ponad 60 milionów złotych.

Jak dotąd w stanie złym lub awaryjnym jest wiele elementów tego budynku, między innymi schody, podłogi, okna czy stropy. Jak tłumaczy Beata Tarczyńska, starosta powiatu gnieźnieńskiego, czteropiętrowy gmach o powierzchni ponad ośmiu tysięcy metrów kwadratowych wymaga gruntownej naprawy.

– Najpierw musi nastąpić naprawa tego budynku, bo to jest podstawowa sprawa. W następnym etapie będzie kontynuowana rozbudowa, to znaczy wygląd zewnętrzny, elewacja – wyjaśnia Beata Tarczyńska.

Po dwóch unieważnionych przetargach dyrekcja placówki w końcu wybrała wykonawcę. To firma, która na rynku budowlanym działa od wielu lat.

– W Wielkopolsce wykonaliśmy szereg różnego rodzaju obiektów. Najważniejszym obiektem jest budowa term maltańskich w Poznaniu, a także Centrum Onkologii na ulicy Garbary – mówi Jarosław Szczupak, prezes Alstal Grupa Budowlana, firmy, która dokończy budowę.

Pierwszy etap inwestycji kosztować będzie ponad 30 milionów złotych i zostanie zakończony w przyszłym roku.

– Liczymy na to, że ta praca pójdzie szybko. Za półtorej roku mam nadzieję, że będziemy państwa zapraszali na otwarcie pierwszej części. Głównie chodzi tu o blok operacyjny, naprawę, zamknięcie obiektu i budynek techniczny – wskazuje Krzysztof Bestwina dyrektor szpitala w Gnieźnie.

 

Pierwsze podejście do rozbudowy szpitala nie było udane. Postawiono konstrukcję, ale zmiany koncepcji doprowadziły do utraty unijnej dotacji. Budowa stanęła, mówiło się nawet o rozbiórce. Obecne władze powiatu gnieźnieńskiego i lokalni politycy Prawa i Sprawiedliwości za punkt honoru postawili sobie dokończenie budowy.

– Podjęliśmy odpowiednie działania, które doprowadziły do tego, że ten szpital będzie rozbudowywany. Za kilka dni na plac budowy wejdą robotnicy. Mieszkańcy będą mogli obserwować postęp prac – mówi Zbigniew Dolata, poseł PiS.

Całość inwestycji łącznie z zagospodarowaniem terenu kosztować będzie ponad 60 milionów złotych. Szacuje się, że rozbudowa szpitala zakończy się w 2020 roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj