M. Morawiecki dla Radia Maryja: Próbujemy odbudowywać polskie kompetencje motoryzacyjne

Próbujemy odbudowywać polskie kompetencje motoryzacyjne poprzez przyciąganie najnowszych technologii – wskazywał w dzisiejszych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Polityk mówił o powstającej na Dolnym Śląsku fabryce silników Mercedesa.

W Jaworze (woj. dolnośląskie) wmurowano dziś kamień węgielny pod budowę fabryki silników koncernu Mercedes-Benz. Niemcy zainwestują w budowę fabryki około 500 mln euro. Postawi ją koncern Daimler AG.

Goszczący dziś na antenie Radia Maryja wicepremier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że „na skutek błędów okresu transformacji” Polska nie ma rozbudowanego przemysłu motoryzacyjnego. Inwestycja w Jaworze ma pomóc  „odbudowywać kompetencje motoryzacyjne” naszego kraju.

– Doszło do jego (przemysłu motoryzacyjnego – red.) zniszczenia czy zamknięcia. Nie ma tych fabryk, które były, produkowały jeszcze w 1988 roku. Przecież eksportowaliśmy do kilkudziesięciu krajów świata nasze FIAT-y małe i duże. (…) Kilka lat później już donikąd nie eksportowaliśmy tych samochodów, więc to świadczy o pewnej krótkowzroczności. My dzisiaj właściwie próbujemy odbudowywać kompetencje motoryzacyjne poprzez przyciąganie najnowszych technologii – tłumaczył minister rozwoju i finansów.

Jak podkreślił, z powstającej w Jaworze fabryki mają wyjeżdżać na cały świat silniki Mercedesa „made in Poland”.

– Bardzo wysokiej jakości, bardzo dokładne, bardzo dobrze skonstruowane przez polskich inżynierów, oczywiście też we współpracy z inżynierami koncernu Daimler. (…) Jestem zbudowany tym, że takie firmy, które mają doświadczenia na całym świecie, które szukają najlepszego rynku, talentów, starają się też z nami porozumieć – mówił gość Radia Maryja.

Wicepremier Morawiecki zwrócił też uwagę, że dzięki inwestycji „Polska będzie niejako w awangardzie rozwoju najnowszych technologii w przemyśle samochodowym”. Bardzo nam na tym zależy – podkreślił polityk.

W dolnośląskim Jaworze otwarto dziś również zamiejscowe biuro Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jest ono położone nieopodal Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, gdzie ma powstać fabryka silników Mercedes-Benz.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl