fot. pixabay.com

Wyzwania dla polskiego ciepłownictwa

Polski sektor ciepłownictwa stoi przed poważnymi wyzwaniami związanymi z transformacją energetyczną. Teraz musi się zmagać z podwyżkami cen surowców energetycznych, które potęguje wojna na Ukrainie. Przyszłością sektora zajęła się prezydencka Rada ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych.

15 mln Polaków korzysta z ciepła systemowego wytwarzanego przez ciepłownie i elektrociepłownie.

– Miejskie sieci ciepłownicze idą u nas w dziesiątki tysięcy kilometrów. To jest korzyść, jeśli chodzi o naszą gospodarkę czy cały sektor energetyczny – zaznaczył prezydencki doradca, Paweł Sałek.

Polski sektor ciepłowniczy stoi przed dużymi wyzwaniami związanymi z transformacją energetyczną. Bez odpowiedniego otoczenia prawnego i wsparcia finansowego nie będzie to łatwe – przyznał Przemysław Kołodziejak, prezes spółki PGE Energia Ciepła.

– Procesy inwestycyjne, procesy zmiany technologii, wprowadzania energii ze źródeł odnawialnych, wymagają czasu, wymagają pieniędzy i te aspekty powinny zostać uwzględnione w wymaganiach, jakie stawia nam Komisja Europejska, ale też w prawie krajowym – zwrócił uwagę.

Ogromnym obciążeniem dla sektora jest unijna polityka klimatyczna. Ciepłownie w swoich budżetach muszą uwzględniać koszt zakupu pozwoleń na emisję CO2. Ich ceny są bardzo wysokie z powodu spekulacji w systemie ETS. Jak mówił Mateusz Jarczyński, prezes Zarządu Energetyka Cieplna w Skierniewicach, realizacja inwestycji w takich warunkach jest bardzo trudna.

– Będziemy się starali jak najszybciej uciec inwestycjami od tych opłat, ale czy to będzie takie proste i czy to się uda – nie wiemy – zaznaczył.

Polski rząd domaga się reformy systemu ETS. Działań w tej sprawie nie podjęła Komisja Europejska. Doradca prezydenta RP, Paweł Sałek, przekonuje, że Polska, która skupiona jest na działaniach związanych z wojną na Ukrainie, powinna zawiesić negocjacje ws. pakietu „Fit for 55”.

– Konieczne jest ze strony Polski zawieszenie negocjacji tego pakietu i nie ma co opowiadać, że należałoby robić inaczej. Takie same są odczucia w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, które sąsiadują z Ukrainą, bo dzisiaj cała administracja rządowa – nie tylko w Polsce – jest skoncentrowana zupełnie na innych problemach – mówił prezydencki doradca.

Oprócz problemów związanych z unijną polityką klimatyczną sektor ciepłowniczy obciążony jest również zawirowaniami na światowych rynkach cen surowców energetycznych.

– Od kilkunastu miesięcy, a szczególnie teraz, w wypadku agresji Rosji na Ukrainę, mamy olbrzymie wyzwania związane ze wzrostem cen paliw. To zarówno dotyczy gazu, jak i węgla. Słuszne embargo nałożone na surowce z Rosji powoduje konieczność zdobywania tych surowców na rynku światowym, co również powoduje wzrost cen – zwrócił uwagę prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, Jacek Szymczak.

Bez radykalnych kroków, które zrewidują ambitne plany unijnych urzędników dotyczące polityki klimatycznej, Polaków czekają kolejne podwyżki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl