fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Wyższe uczelnie inaugurują rok akademicki

Na wyższych uczelniach w kraju odbywają się dziś uroczyste inauguracje roku akademickiego. Wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki uczestniczył w inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim. Z kolei Wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin przemawiał na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Minister Mateusz Morawiecki podczas inauguracji na UW zaznaczył, że obecnie – w sytuacji, gdy mamy bardzo szeroką dostępność do wiedzy – brakuje nam umiejętności czerpania z niej.

– Myślę, że coraz bardziej powinniśmy uczyć studentów jak powinno się myśleć, a nie co myśleć. „Co myśleć” – to myślę, że każdy mądry człowiek później będzie wiedział i dobrze, jeśli to myślenie prowadzi nas różnymi alejami w różnych kierunkach. Ale „jak myśleć”, jak nie zatracić tej umiejętności, która takiego przyspieszenia nabrała w momencie utworzenia pierwszego uniwersytetu, który zmienił świat – to wielka powinność dzisiejszych uniwersytetów – zauważył wicepremier.

Minister Jarosław Gowin podczas inauguracji na Politechnice Śląskiej w Gliwicach w swoim wystąpieniu podkreślił, że to spotkanie jest kolejnym etapem dyskusji na temat Konstytucji dla Nauki. Polityk zwrócił uwagę, że obecnie obowiązujące przepisy są skomplikowane i niejasne.

– I tak, jak zapowiadałem od początku: chcemy zastąpić cztery obowiązujące obecnie ustawy jednym zwięzłym aktem prawnym. Podliczyliśmy sobie liczbę znaków, okazało się, że ta jedna ustawa jest dwukrotnie szczuplejsza od tych czterech obecnych. Zdecydowane ograniczenie gąszczu przepisów chcemy dokonać także na poziomie rozporządzeń, bo przecież mają ogromne znaczenie dla uczelni. Z istniejących 80-ciu rozporządzeń chcemy zejść do 25-ciu, może 30-tu – mówił minister Jarosław Gowin.

Konstytucja dla Nauki jest jednym z założeń projektu reformy systemu szkolnictwa wyższego i nauki, który został zaprezentowany we wrześniu podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie.

RIRM

drukuj